Palą lasem naszą kasę – powstrzymaj spalanie węgla z biomasą!
Wtorek, 20.03.2012. Maria
Palą lasem naszą kasę – powstrzymaj spalanie węgla z biomasą!
fot. Ryszard Kulik
Greenpeace protestuje przeciwko współspalaniu węgla z biomasą, która pochodzi z wycinki polskich lasów lub jest importowana z odległych zakątków świata. A to wszystko pod szyldem „ekologicznej energii”, za która ponosimy dodatkowe koszty w rachunkach za prąd. Przyłącz się do protestu Greenpeace i wyślij list do Premiera Pawlaka. 
 
Obecnie ponad połowa zielonej energii, za którą ponosimy dodatkowe koszty w naszych rachunkach za prąd, wcale nie jest produkowana w sposób ekologiczny. Powstaje ona głównie przez spalanie, w kotłach elektrowni, węgla razem z drewnem, które pochodzi z wycinki polskich lasów lub jest importowane z odległych zakątków świata.
 
Zgodnie z polityką energetyczną kraju do 2020 r. 15% naszej energii powinno pochodzić ze źródeł odnawialnych. Jednak zamiast pozyskiwać energię ze źródeł takich, jak np. morskie farmy wiatrowe, polskie elektrownie znalazły furtkę w postaci współspalania biomasy (głównie leśnej). Obecnie już 50% tzw. „zielonej energii” produkowanej w naszym kraju powstaje właśnie ten sposób. W latach 2006-2010 firmy współspalające biomasę uzyskały dodatkowe przychody w postaci zielonych certyfikatów w wysokości prawie 4 mld zł.
 
fot. gazetawroclawska.pl
fot. gazetawroclawska.pl
 
Wczoraj po tym jak aktywiści spędzili 10 godzin na kominie elektrowni w Turowie, Ministerstwo Gospodarki w oświadczeniu napisało, że będzie stopniowo ograniczać, a docelowo całkowicie powstrzyma proceder współspalania biomasy. Aktywiści po zejściu z komina elektrowni zostali zatrzymani przez policję i spędzili noc w areszcie.
 
Dlaczego wrzucanie do jednego kotła drewna i węgla w elektrowniach jest złe?
  • Jest to nieekologiczne, bo w całościowym bilansie produkowanej w ten sposób energii zanieczyszczenia rosną a nie maleją. Ponadto, w ten sposób zwiększa się wycinka drzew – rocznie na cele energetyczne spala się ok. 4,5 miliona m3 drewna, to mniej więcej tak jakbyśmy wycieli las zajmujący powierzchnię 26 000 boisk piłkarskich.
  • Jest nieekonomiczne, ponieważ stanowi ukrytą formą subwencji dla elektrowni węglowych. Dzieje się to kosztem większych rachunków za prąd, które otrzymują konsumenci, oraz kosztem wzrostu rynkowych cen drewna. Poza tym współspalanie obniża sprawność instalacji energetycznych oraz zwiększa ich awaryjność.
  • Współspalanie nie buduje nowych mocy wytwórczych i nie poprawia naszego bezpieczeństwa energetycznego. To technologia, która bazuje na istniejących już instalacjach do produkcji energii, które zasilane są w coraz większym stopniu importowaną biomasą. Jeżeli nikt nie powstrzyma tego szaleństwa to już w roku 2015 koszty importu biomasy wyniosą ok. 5,7 mld zł i będą na poziomie kosztów importu gazu ziemnego w 2010r.
Komentarze
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Andrzej 20.06.2012 00:02
Parę linków \"w temacie\":
http://www.rp.pl/artykul/839692.html#.T2dxkKz7bl4.facebook

http://wyborcza.biz/Firma/1,101618,11540185,25_tys__ha__topoli_hybrydowej___W_woj__pomorskim_rekordowa.html

Projekty