Lodówki i zamrażarki
Sobota, 24.11.2007
Kupując lodówkę lub zamrażarkę, trzeba pamiętać o kilku czynnikach, umożliwiających dokonanie dobrego, ekologicznego zakupu. Najważniejsza jest oszczędność energii elektrycznej. Istotny jest rodzaj użytego gazu chłodzącego, który powinien być w jak najmniejszym stopniu uciążliwy dla środowiska. Nieobojętne są również szczegóły procesu produkcyjnego oraz polityka wytwórcy.
Zuzycie energii
Gaz chłodniczy
Utylizacja
Dobry wybór w 60 sekund:
trójkąt – ocena średnia oznacza, że stwierdzono pewne zaangażowanie firmy w ocenianym obszarze działalności;
kółko – ocena najniższa (negatywna) oznacza, że stwierdzono znaczne zaangażowanie w poddaną ocenie dziedzinę działalności.
Podczas całego okresu użytkowania lodówki lub zamrażarki wydamy około dwa razy więcej pieniędzy na prąd, który zużyła, niż na jej zakup. Jest to jedna z kilku odpowiedzi na pytanie, dlaczego powinniśmy szukać sprzętu najbardziej energooszczędnego. Mniej oszczędne urządzenia będą tańsze, lecz ich użytkowanie będzie nas kosztowało majątek. Ale to nie jest jedyny koszt. Zużycie energii odbija się też na środowisku naturalnym. Jej produkcja najczęściej wiąże się ze szkodliwymi emisjami, które nie tylko trują, ale i powodują m.in. efekt cieplarniany. Dochodzi także do dużych i niekorzystnych zmian w ekosystemach i krajobrazie (np. poprzez budowę zapór czy kopalń odkrywkowych). Oznaczanie na sprzęcie chłodniczym jego energochłonności jest obecnie obowiązkowe. Większość firm produkuje urządzenia w klasach najmniej energochłonnych - A lub B. Chłodziarki klasy A zużywają o połowę mniej energii niż ich odpowiedniki klasy C. Jeszcze większą oszczędność energii zapewniają modele klasy Energy Plus. Unia Europejska przyznaje odpowiednie ekoznaki przedsiębiorstwom, które wykazują najmniejsze oddziaływanie na środowisko w procesie produkcji sprzętu chłodniczego. Jednym z przykładów jest duńska firma Vestfrost.
Gaz chłodniczy
Gdy CFC, gaz stosowany w lodówkach jako wymiennik ciepła, okazał się niszczący dla warstwy ozonowej, został wyparty z rynku przez nieco bardziej ekologicznych następców: HCFC, a później HFC. Niestety, te związki chemiczne też okazały się nieobojętne dla środowiska, ale nadal są powszechnie stosowane. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup urządzeń, w których znalazł zastosowanie izobutan - gaz o symbolu R600a, często z oznaczeniem CFC- and HFCfree. Ten związek chemiczny ma dużo mniej niszczący wpływ na warstwęozonową, jest nietoksyczny i skuteczniejszy niż HFC. W przypadku nieszczelnej instalacji, usterki, nieumiejętnej naprawy czy złomowania gaz może przedostać się do atmosfery, przyczyniając się do potęgowania efektu cieplarnianego. Podobnie jest z klimatyzacją (również samochodową) lub produktami w aerozolu.
Utylizacja
Stare lodówki i zamrażarki zawierają wiele toksycznych substancji, włącznie z gazem CFC lub HFC. Są bombą ekologiczną z opóźnionym zapłonem. Gdy pozbywamy się starych urządzeń chłodniczych, zadbajmy, aby zostały odpowiednio zabezpieczone i poddane odpowiedniej utylizacji.
Dobry wybór w 60 sekund:
-
Kupuj urządzenia z gazem R6ooa, oznaczone "CFC-and HFC-free".
-
W miarę możliwości wybieraj urządzenia dwukomorowe, z możliwością wyłączenia jednej części, gdy jej nie potrzebujesz, np. wyjeżdżając na wakacje.
-
Zadbaj o odpowiednią, bezpieczną utylizację starej lodówki.
Legenda:
kwadrat – ocena najwyższa oznacza, że nie znaleziono żadnych negatywnych aspektów działalności firmy w danej kategorii;trójkąt – ocena średnia oznacza, że stwierdzono pewne zaangażowanie firmy w ocenianym obszarze działalności;
kółko – ocena najniższa (negatywna) oznacza, że stwierdzono znaczne zaangażowanie w poddaną ocenie dziedzinę działalności.
Komentarze