One też są poddane ogromnej presji, konkurując ze sobą pod względem ceny, jakości i szybkości reakcji na zmiany upodobań klientów, czyli nas. Jest wiele inicjatyw, które starają się zmienić tę sytuację i skłonić firmy odzieżowe do etycznych zachowań, a właścicieli fabryk do przestrzegania praw pracowników. To, czy im się uda, zależy także od Ciebie.
Biuro Krakowskie Fundacji Polska Akcja Humanitarna rusza z nowym projektem, w którym dowiesz się więcej na temat warunków pracy przy produkcji ubrań i tego, jak ubierać się modnie i jednocześnie etycznie.
Nasz projekt skierowany jest do polskich konsumentów, a zwłaszcza do studentów, nauczycieli i instytucji związanych z rynkiem mody i przemysłem odzieżowym. To oni będą tam tworzyć nowe standardy. Chcemy, żeby już teraz byli wrażliwi na sytuację ludzi pracujących w tej branży.
Żeby przybliżyć Ci trochę tematykę projektu , zapraszamy na:
WYSTAWĘ ZDJĘĆ, którą oglądać będzie można w dniach 1 - 10 grudnia w Holu Pawilonu Sportowo-Dydaktycznego Uniwersytetu Ekonomicznego, ul. Rakowicka 27, Kraków.
Zaprezentowanych zostanie 20 zdjęć ilustrujących zagadnienia związane z
etyką w przemyśle odzieżowym. Wystawa udziela informacji na następujące pytania:
- gdzie są produkowane nasze ubrania,
- co kryje cena odzieży,
- jakie są warunki pracy w przemyśle odzieżowym,
- jakie działania dla poprawy warunków pracy są podejmowane,
- co każdy z nas może zrobić.
WARSZTATY, które odbędą się 3 grudnia 2007 w godzinach godz. 17.00 - 18.30 w budynku "Ustronie" Uniwersytetu Ekonomicznego.
Warsztaty są bezpłatne.
Prosimy wysyłać zgłoszenia do dnia 30 listopada, emailem na adres: tadeusz.szczepaniak@pah.org.pl
Tematyka warsztatu będzie obejmować zagadnienia związane z etyką w
przemyśle odzieżowym, w szczególności zwrócenie uwagi na wzajemne zależności osób kupujących odzież i osób zatrudnionych w przemyśle odzieżowym w krajach rozwijających się, ale także w Polsce. Podniesiona zostanie kwestia warunków pracy i przestrzegania praw pracowniczych w przemyśle odzieżowym oraz pokazane zostanie relacja detalicznej ceny odzieży do kosztów jej produkcji na przykładzie pary dżinsów.
POKAZ FILMU odbędzie się w 3 grudnia 2007, w godzinach 19.00 - 20.00 w sali nr 8 Pawilonu Sportowo-Dydaktycznego Uniwersytetu Ekonomicznego. Wstęp wolny.
Po filmie zapraszamy na dyskusję.
Film przedstawia kwestię zależności, jakie zachodzą pomiędzy konsumentami
krajów rozwiniętych oraz pracownikami z krajów Globalnego Południa. Pokazuje, jak wygląda życie osób pracujących w fabrykach produkujących dla wielkich marek odzieżowych. W filmie przeprowadzane są rozmowy z przedstawicielami firm zlecających produkcję do krajów Globalnego Południa oraz z konsumentami państw zachodnich. Film pokazuje trudne realia życia pracowników i lokalnych społeczeństw, których życie podporządkowane jest rytmowi zamówień z Zachodu i uwidacznia kontrasty w warunkach życia obu stron. Nie podaje prostych rozwiązań, ale wskazuje kierunek rozwoju, jaki powinni obrać konsumenci. Do otwartej debaty zaproszeni zostali eksperci zajmujący się tematyką etyki w biznesie, społecznej odpowiedzialności biznesu, Sprawiedliwego Handlu, jak również przedstawiciel producenta odzieży, posiadającego fabryki w Chinach.
Więcej informacji:
tadeusz.szczepaniak@pah.org.pl
www.modnieietycznie.pl
www.pah.org.pl