Chroniąc nasze wspólne skarby
Wtorek, 08.04.2008. Maria
Woda, lasy i inne wspólne skarby zaspokajają nasze potrzeby. Historia, muzyka, wiedza, które dzielimy ożywiają nasze kultury. Światowe korporacje próbują przywłaszczyć sobie te i inne dobra - albo na wyłączność czerpać z nich zyski. Dlatego impetu nabiera ruch mający na celu ochronę naszych wspólnych skarbów dla pokoleń, które nadejdą.
Woda
Dlaczego: Świeża woda jest prawem i koniecznością.
Zagrożenia: Zanieczyszczenia, tamy, prywatyzacja, butelkowanie wody, wielkie gospodarstwa rolne, marnotrawstwo i zmiany klimatu zagrażające zasobom wody pitnej.
Sygnały postępu: Globalny ruch sprzeciwiający się prywatyzacji zasobów wodnych, organizacje walczące o prawo dostępu do wody pitnej dla wszystkich mieszkańców ziemi, wykorzystanie wód opadowych w rolnictwie.
Przestrzeń społeczna
Dlaczego: Rynek miejski to miejsce spotkań, rozmów i świętowania.
Zagrożenia: Centra handlowe oraz prywatyzacja publicznej i otwartej przestrzeni ogranicza interakcje, które budują wspólnotę.
Sygnały postępu: Działania zmierzające do ochrony miejskich ogrodów, parków, obszarów zielonych i rynków można zauważyć na całym świecie.
Cyberprzestrzeń
Dlaczego: Internet jest kluczem do dostępu i upowszechniania informacji oraz mobilizacji społeczeństw w kraju i ponad granicami.
Zagrożenia: Przedsiębiorstwa telekomunikacyjne dążą do komercjalizacji Internetu i większej dostępności pewnych stron nad innymi.
Sygnały postępu: Ponad 200 grup – od Amerykańskiej Unii Swobód Obywatelskich (ACLU) aż po Amerykańskich Posiadaczy Broni (GOA) – pracują nad ochroną “neutralności sieci”. Miejskie – ogólnodostępne łącza bezprzewodowe WiFi pomagają przezwyciężyć elektroniczne podziały.
Lasy i dzika przyroda
Dlaczego: Lasy dostarczają pożywienie, materiały, energię, leki, miejsca do życia, powietrze oraz stabilizują klimat.
Zagrożenia: Korporacje przemysłu naftowego, wydobywczego i drzewnego eksploatują przyrodę dla własnych, krótkodystansowych zysków. Pozostawiają za sobą wyniszczone tereny z zatrutymi: wodą, powietrzem i glebą.
Sygnały postępu: Ekwador planuje chronić dziewicze lasy nie pozwalając na ich eksploatację przez przemysł naftowy. Zakres chronionych obszarów leśnych w ciągu jednego roku wzrósł o 45% i stanowi 68 milionów hektarów w 66 krajach. Szwecja w ciągu 12 lat ograniczyła stosowanie nawozów sztucznych o 68%.
Wiedza
Dlaczego: Zasoby wiedzy rosną wraz z wolnym przepływem informacji.
Zagrożenia: Opatentowywanie wyników badań finansowanych z publicznych pieniędzy prowadzi do monopolu na ustalenie cen. Wysokie koszty uzyskiwania informacji i technologii tworzą „cyfrowy podział”.
Sygnały postępu: Wikipedia, Creative Commons, czy oprogramowanie upowszechniane open-source umożliwiają dostęp do zasobów budowanych przez globalną społeczność.
Przestrzeń kosmiczna
Dlaczego: Cuda przestrzeni kosmicznej są wspólne.
Zagrożenia: Stany Zjednoczone planują militaryzację przestrzeni kosmicznej.
Sygnały postępu: Globalna etyka głosi, iż przestrzeń kosmiczna należy do wszystkich.
Przestrzeń transmisyjna
Dlaczego: Komunikacja jest kluczem do funkcjonowania demokracji i społecznej tożsamości.
Zagrożenia: Prywatyzacja i centralizacja ogranicza dostęp rezerwując go dla tych z głębokimi kieszeniami.
Sygnały postępu: Amerykańska opinia publiczna domaga się funduszy dla publicznych form transmisji. Federalna Komisja Komunikacji (FCC) przyznaje część przestrzeni tran niekomercyjnym stacjom radiowym. Pojawienie się głosów społecznego nacisku na media.
Ludowe klimaty
Dlaczego: Muzyka i literatura krytykują społeczeństwo, wspólnotę, kulturowe zrozumienie i zmianę.
Zagrożenia: Kultura masowa zubaża i ujednolica ludowe tradycje, przekształca tradycyjne motywy w utwory chronione prawem autorskim, zagradza drogę nowym pracom i hamuje dalszą ewolucję kulturalną.
Sygnały postępu: Creative Commons, Internet, alternatywne media promujące różnorodność i kreatywność.
Oceany
Dlaczego: Różnorodne gatunki ryb są istotnym źródłem protein. Od zdrowych oceanów zależy stabilność klimatu.
Zagrożenia: Masowe, wyjaławiające łowiska połowy i zmiany klimatyczne prowadzą do wyniszczenia ławic i naturalnych siedlisk ryb na całym świecie.
Sygnały Postępu: Ochrona mieczników doprowadziła do poprawienia sytuacji gatunku. Australia nałożyła obostrzenia ochronne na 33% obszaru Wielkiej Rafy Koralowej.
Geny i nasiona
Dlaczego: Genetyczna różnorodność sprzyja stabilizacji zasobów żywności, włókien i naturalnych farmaceutyków oraz chroni ekosystem.
Zagrożenia: Korporacje zdobywają patenty na geny, handlują monokulturami, dążą do kontroli w dysponowaniu nasionami, umieszczają genetycznie zmodyfikowane łańcuchy genów (GMO) w produktach żywnościowych i dzikiej przyrodzie.
Sygnały postępu: Wsparcie dla lokalnych, niezależnych od korporacji gospodarstw rolnych. Opór konsumentów i rolników wobec GMO i nawozów sztucznych.
Tłumaczenie: Ewa Sasimowska
Komentarze
Podobne artykuły