Przez wiele miesięcy 10,5 tysiąca osób, które straciły pracę czekało na swoje odprawy, a wielu z nich nadal nie otrzymało należnych im pieniędzy.
Nie jest to odosobniony przypadek łamania międzynarodowych standardów pracy przez dostawców Adidasa w Indonezji. Niedawno informowaliśmy Was o masowych zwolnieniach pracowników fabryki PT Panarub z powodu udziału w legalnym strajku.
Po raz kolejny, polityka Adidasa polegająca na zawieraniu bardzo krótkich kontraktów z dostawcami doprowadziła do gwałtownych zamknięć lokalnych fabryk, tym samym pozostawiając zwolnionych pracowników w bardzo trudnej sytuacji bytowej.
CCC dotarło do informacji, że fabryka PT Spotec wznowi produkcję pod nową nazwą Ching Luh. Apelujemy by w pierwszej kolejności zostali w niej zatrudnieni poszkodowani i niesprawiedliwie zwolnieni w listopadzie 2006 roku pracownicy, a tym samym by Adidas wziął odpowiedzialność za swoje praktyki składania zamówień.
Proponujemy długofalowe rozwiązania.
Pomimo iż Adidas deklaruje swoje zaangażowanie w kwestie społeczne i środowiskowe, prawa pracownicze w fabrykach produkujących na jego zlecenie w Indonezji są notorycznie łamane. Główne problemy to bezprawne traktowanie pracowników przy okazji nagłego zamykania fabryk oraz zawieranie nieodpowiedzialnych społecznie krótkotrwałych kontraktów z lokalnymi dostawcami. Niepokoi również łamanie praw pracowniczek i pracowników w zakresie wolności zrzeszania się w niezależne związki zawodowe oraz nieprzestrzeganie prawa do rokowań zbiorowych.
Apelujemy zatem do Adidasa by wdrożył rozwiązania, które trwale przyczynią się do poprawy standardów pracy w Indonezji. CCC i Oxfam Australia opracowały rekomendacje, które dostępne są tutaj.
PODPISZ SIĘ POD APELEM! www.cleanclothes.org/urgent/08-04-09.htm