Sesja odbędzie się w dniach 1-12 grudnia 2008 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Spotkanie najważniejszych specjalistów do spraw klimatu, bioróżnorodności i ochrony środowiska oraz delegatów rządowych jest kontynuacją słynnej konferencji z Kioto, która odbyła się 10 lat temu. W Kioto został podpisany protokół w sprawie redukcji emisji gazów powodujących efekt cieplarniany, który zobowiązuje swoich sygnatariuszy, w tym Polskę, do obniżenia emisji gazów cieplarnianych o 5,2 proc. do 2012 roku w porównaniu z rokiem 1990 (dla Polski przyjęto rok 1988).
Do Poznania przyjedzie co najmniej 10 tysięcy osób, aby rozmawiać na temat problemów globalnego ocieplenia. Być może, jeśli zebrani goście podejmą jakieś istotne decyzje, będziemy mogli się poszczycić „Protokołem z Poznania”?
Polska została doceniona za swój wkład w propagowanie zagadnień dotyczących zmian klimatu, szczególnie jeśli chodzi wskazanie roli lasów i zrównoważonej gospodarki leśnej w pochłanianiu CO2. Porozumienia w sprawie realizacji globalnej polityki łagodzenia skutków zmian klimatycznych nie dotyczą jedynie najwyższych szczebli władzy państwowej. Bardzo ważna jest zmiana wzorców konsumpcji, a także produkcji oraz edukacja ekologiczna.
W ramach Roku Klimatu i Środowiska zaplanowano w Poznaniu szereg imprez, które mają na celu przybliżenie mieszkańcom całego regionu idei związanych z ochroną klimatu i środowiska. Maskotką Roku Klimatu i Środowiska został kolorowy słoń, który ma symbolizować wielonarodowy i wielokulturowy charakter działań na rzecz ochrony środowiska. Słoń został wybrany również ze względu na to, że w poznańskim Zoo powstała w tyk roku słoniarnia.
Przez cały rok w stolicy Wielkopolski odbędzie się ponad sto akcji, konkursów, wystaw, prelekcji, koncertów i seminariów, których celem zmiana przyzwyczajeń i zwiększenie świadomości ekologicznej. Największym wydarzeniem będzie „Koncert dla Ziemi” Nelly Furtado, światowej gwiazdy muzyki pop, który odbędzie się 11 lipca nad poznańską Maltą.