Jeśli znacie sklepy i kawiarnie sprzedające produkty eko i Fairtrade, miejsca sprzedające rzeczy ręcznie robione lub z recyklingu, punkty napraw, zakłady rzemieślnicze czy inne miejsca, które pomagają Wam być świadomymi konsumentami/kami - dajcie nam znać koniecznie! A może sami stworzyliście takie miejsce?
Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu “Młodzież w działaniu”.
WIĘCEJ INFORMACJI
Według wstępnego zamysłu spacerowniki będą przedstawiać trzy kategorie miejsc:
- sklepy i kawiarnie sprzedające produkty z certyfikatami ekologicznymi i Fairtrade;
- punkty sprzedające rzeczy z odzysku/ręcznie robione (meble, biżuterię itp.), zakłady rzemieślnicze i naprawcze oraz miejsca takie jak wypożyczalnie rowerów, ekologiczne pralnie chemiczne, itp.
- inne miejsca propagujące świadomą, odpowiedzialną konsumpcję i działające według zrównoważonych wzorców (klubokawiarnie prowadzące działalność informacyjną, miejsca, w których odbywają się bezpłatne warsztaty, imprezy kulturalne, pokazy filmów, debaty itp).
Prezentacja miejsc w Spacerowniku będzie zawierała opis miejsca, fotografię, dokładne dane adresowe oraz lokalizację na mapie. Spacerowniki będą wydane w nakładzie 3000 egz. (1500 egz. dla Krakowa + 1500 egz. dla Warszawy).
Publikacja, której druk przewidziany jest na listopad 2008 roku, będzie dystrybuowana w miejscach zawartych w Spacerownikach, w informacjach turystycznych, w miejscach inicjatyw młodzieżowych, na uczelniach oraz w popularnych miejscach typu kawiarnie, kina, galerie.
Uwaga: Przewodnik będzie udostępniany za darmo, a miejsca w nim opisane zostaną oznakowane naklejkami, które zwiększą rozpoznawalność Państwa punktu. Dodatkowo na stronach www.efte.org i www.ekonsument.pl dostępna będzie elektroniczna wersja Spacerownika z wykorzystaniem mechanizmu interaktywnej mapy (również w języku angielskim).
Dlaczego warto?
- darmowa promocja w alternatywnej formie wobec reklamy komercyjnej- zwiększenie konkurencyjności i rozpoznawalności miejsc uwzględniających społeczne i środowiskowe skutki działalności
- większa liczba klientów/ek
- wzmocnienie ruchu konsumenckiego, czyli ruchu społecznego promującego odpowiedzialną konsumpcję
- kształtowanie odpowiedzialnych postaw społecznych
- wsparcie inicjatywy młodzieżowej!
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU właścicieli/lki miejsc odpowiedzialnych społecznie i ekologicznie. Jeżeli jesteście zainteresowani promocją swojego miejsca: pobierzcie ankietę i wypełnioną odeślijcie na adres koordynatora projektu.
Koordynator Projektu:
Małgorzata Krzystkiewicz
tel. kom.: 0-603-888-289
email: g.krzystkiewicz@zielonasiec.pl
Koordynatorzy regionalni:
Kraków:
Olga Chlebus - tel. kom.: 0-698-654-893; email: olga@zielonasiec.pl
Warszawa:
Ewa Karólewska - tel.kom.: 0-602-479-772; email: ewka10@wp.pl
Projekt wspołrealizujemy z Grupą eFTe, warszawskim stowarzyszeniem działającym na rzecz świadomej konsumpcji i Sprawiedliwego Handlu.