Co po Kioto? Konsultacje społeczne na szczeblu UE
Poniedziałek, 18.08.2008. Ada Wójcik
4 sierpnia br. Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje społeczne dotyczące stanowiska UE wobec zmian klimatu do i po roku 2012, gdy przestanie obowiązywać Protokół z Kioto.
Komisja zachęca organizacje społeczne oraz wszystkich zainteresowanych do prezentacji swoich poglądów na tak istotne kwestie jak cele śródokresowe dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych dla krajów rozwiniętych oraz działania zmierzające do redukcji emisji dla krajów rozwijających się, przystosowanie do zmiany klimatu, współpraca w zakresie technologii oraz zasoby finansowe. Wyniki ankiety pomogą ukształtować stanowisko UE wobec międzynarodowego porozumienia po roku 2012.
Stavros Dimas, Komisarz ds. Środowiska, powiedział: „Podczas zeszłorocznej konferencji na Bali uzgodniono, że do końca 2009 roku należy przyjąć nowy dokument dotyczący zmian klimatu. Porozumienie to, które powinno przyjąć ostateczny kształt na szczycie w Kopenhadze, musi zjednoczyć wszystkie kraje, aby mogły skutecznie zmierzyć się z tym globalnym problemem. Dlatego tak ważne jest, aby nasz wkład do tej dyskusji był oparty na wiedzy i opinii różnych podmiotów społecznych UE.”
4 sierpnia br. Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje społeczne dotyczące stanowiska UE wobec międzynarodowego porozumienia po roku 2012 dotyczącego zmian klimatu. Konsultacje są następstwem komunikatu Komisji „Ograniczenie globalnego ocieplenia do 2°C w perspektywie roku 2020 i dalszej.” Osoby zainteresowane udziałem w debacie są proszone o wyrażenie swoich opinii na temat poszczególnych elementów „Bali Road Map”, czyli postanowień Konferencji Klimatycznej w Bali. Wśród nich znajduje się wspólna wizja najważniejszych zobowiązań związanych z osiągnięciem przez kraje rozwinięte celów śródokresowych oraz ściślejsza współpraca w ramach redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz przystosowania do zmiany klimatu przy wsparciu ze strony technologii oraz zasobów finansowych.
Komisja jest otwarta na komentarze wszystkich zainteresowanych stron: poszczególnych obywateli, przedstawicieli przemysłu, związków zawodowych oraz konsumentów, grup interesów, organizacji pozarządowych i innych. Konferencja dla organizacji społecznych planowana jest na jesień tego roku.
Konsultacje będą trwały do 29 września 2008r. Podmioty zainteresowane proszone są o udział poprzez wypełnienie kwestionariusza online na stronie:
http://ec.europa.eu/yourvoice/ipm/forms/dispatch?form=climatepost2012
Podstawowe informacje
Protokół z Kioto, uzupełniający ramową konwencję Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCC), stanowił istotny pierwszy krok w kierunku zmierzenia się z groźbą zmian klimatu. Na mocy tego Protokołu, UE zobowiązała się w okresie 2008-2012 zmniejszyć swoją emisję gazów cieplarnianych o 8% w porównaniu z poziomem z roku 1990. W grudniu 2007r., podczas konferencji klimatycznej na wyspie Bali w Indonezji, uczestniczące kraje uzgodniły plan działania dotyczący opracowania nowego dokumentu odnoszącego się do okresu po roku 2012. Prace nad tym dokumentem mają zakończyć się do 2009r., gdy uczestnicy UNFCC spotkają się w Kopenhadze.
Komentarze