Właściwości BioBag, sprawiają, że są one wykorzystywane w opakowaniach, produktach higienicznych i zastosowaniach przemysłowych. Stanowią biologiczną barierę przeciwko bakteriom i wirusom z zachowaniem przepuszczania powietrza oraz są nieszkodliwe dla skóry.
Zgodnie z Ustawą z dnia 11.05.2001 o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej biodegradowalne torby BioBag zwolnione są z opłaty produktowej, przez co koszt ich udostępniania np. w sklepach jest mniejszy.
Dzięki niewielkiemu zapotrzebowaniu na energię i niskiemu potencjałowi tworzenia efektu cieplarnianego przy produkcji, pod względem bezpieczeństwa dla środowiska opakowania te daleko w tyle zostawiają zarówno opakowania papierowe jak i torebki foliowe.
Potencjał tworzenia efektu cieplarnianego (GWP)
(w kg CO2 przy produkcji 1000 torebek)
torebki |
torebki foliowe |
BioBag |
Wykorzystanie energii przy produkcji
(w MJ na 1000 torebek)
torebki papierowe |
torebki foliowe |
BioBag |
Opakowania BioBag znajdują zastosowanie jako:
- torby na zakupy – różnych kształtów i rozmiarów, z ekologicznymi nadrukami do 8 kolorów;
- worki na odpady organiczne do kuchni – wraz z wentylowanym pojemnikiem MaxAir II zapewniają odparowanie wilgoci z zebranych odpadów, które schnąc zmniejszają swoja wagę i objętość – nie ma więc problemu gnicia, nieprzyjemnych zapachów i odcieków, a transport odpadów staje się tańszy;
- dla psa – w ramach systemu Psi Pakiet;
- dla rolnictwa i przemysłu – jako worki na odpady porolne, do 350 litrowe worki i wkładki do kubłów na odpady organiczne, a nawet w pełni biodegradowalne i kompostowalne kubły na odchody.
Producentem BioBag jest BioBag International, a dystrybutorem w Polsce - firma Auch Intensive z Wrocławia: www.biobag.pl, www.wokolonas.pl