Proekologiczny Radiohead
Niedziela, 23.08.2009. Zuza
Proekologiczny Radiohead
 Może Was to zaskoczy, ale dziś kieruję artykuł głownie do konsumentów rynku muzycznego oraz do muzykow. Już za 2 dni, 25 sierpnia w Parku Cytadela w Poznaniu wystąpi grupa Radiohead. Bezsprzecznie dla fanów muzyki to ważne wydarzenie, bo będzie to pierwszy występ tego zespołu w Polsce. Zespół wybrano ze względu na proekologiczne organizowanie swoich występów. To będzie na pewno najbardziej przyjazny środowisku koncert w naszym kraju. Zespół zagra w ramach akcji "Poznań dla Ziemi".
 Grupa Radiohead znana jest z działań proekologicznych. Aktywnie uczestniczą w akcjach, które propagują ochronę środowiska naturalnego, ale na tym się nie kończy ich aktywność. W 2007 roku zlecili oni bardzo szczegółowe badania, analizujące, w jakim stopniu i w jaki sposób, ich trasy koncertowe zanieczyszczają środowisko. Specjaliści zbadali różne czynniki takie jak zużycie prądu, ilość emisji CO2 czy ilość piwa wypijaną przez fanów Radiohead podczas koncertów. Wyniki badań znacząco zmieniły postępowanie muzyków. Jak się np. okazało dla środowiska znacznie korzystniejsze są koncerty w centrach miast (ludzie mogą dotrzeć pieszo czy transportem publicznym) dlatego też zespół nie występuję już poza obrębami miast.
 
Wyniki badań wpłynęły też na cała logistykę tras koncertowych zespołu. Muzycy starają się unikać latania samolotami, a w przypadku, gdy jest to nieuniknione korzystają z samolotów publicznych, nie zaś czarterów, jak większość gwiazd.. Sprzęt transportowany jest drogą morską lub koleją. Radiohead, bez uszczerbku dla widowiska, zmienił także oświetlenie sceny wybierając zamiast tradycyjnych świateł - energooszczędne oświetlenie LED, które zużywa ok. 5-krotnie mniej energii. Tradycyjne generatory, w ramach możliwości zastępowane są innowacyjnym systemem baterii słonecznych.
 
Na wielkich zmianach się nie kończy, uwadze zespołu nie umykają także rzeczy drobniejsze. Grupa nie korzysta z jednorazowych, plastikowych naczyń i sztućców. Zawsze proszą goszczące je hotele o możliwość segregowania śmieci. Do takiego postępowania namawiani są też fani zespołu. Radiohead namawia swoich fanów do przybywania na koncerty środkami transportu publicznego, lub nawet na rowerze. W 2008 ich manager powiedział, ze widok parkingu pełnego rowerów jest czymś co zapewne wywołałoby uśmiech na jego twarzy. Zespół wyliczył, że wystarczy, że 10 procent kierowców zdecyduje się na podróż autobusem, żeby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla aż o 7 procent. Jeśli ktoś już musi jechać samochodem, muzycy sugerują, aby jednym autem podróżowało kilka osób. Podczas koncertów Radiohead potrawy i napoje podawane są w naczyniach przeznaczonych do recyklingu. Czasami za naczynia pobierana jest kaucja dzięki czemu po koncercie wszystkie naczynia wracają do specjalnych punktów i żadne z nich nie trafiają do śmieci. Na koniec warto wiedzieć, ze Poznań zobowiązał się do rewitalizacji trawy po koncercie zespołu.
 
Nie ma wątpliwości, że takie postępowanie powinno być wzorem do naśladowania. Co więcej uczestnictwo w takim koncercie jest (świadomym bądź nie) manifestem ekologicznej postawy co zapewne wpływa na odbiór całej imprezy. Jak dla mnie będzie to nie tylko doświadczenie muzyczne, ale coś więcej, wielka promocja ekologii. I o to właśnie Radiohead chodzi. Do zobaczenia w Poznaniu!
 
 
 
Źródło: http://www.radiohead.com/themostgiganticflyingmouthforsometime/
 
Źródło ilustracji: http://www.merchdoneright.com/wp-content/uploads/2008/12/radiohead-water-bottles.jpg
 
 
Komentarze
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie

Projekty