Szkło
Piątek, 22.01.2010. Magda
Szkło
To materiał od wieków produkowany z naturalnych surowców. Na jedną tonę szkła potrzeba 800 kg piasku,280 kg wapnia, 230 kg sody i 30 kg barwników. Jest jednym z najbardziej energochłonnych spośród materiałów do produkcji opakowań. Pomimo tego, że podczas produkcji jednej tony szkła powstanie 10 metrów sześciennych ścieków, szkło jako opakowanie uważa się za ekologiczne. Dlaczego?
Słoiki i butelki są przyjazne dla środowiska dlatego, że można ich używać latami. Szkło jest idealnym materiałem do ponownego użycia i odzysku, gdyż łatwo je czyścić i zdezynfekować, nie wchodzi również w reakcje chemiczne z żadnymi substancjami. Jednak opakowania szklane użyte tylko raz jest dużo mniej ekologiczne niż opakowania plastikowe.
O czym warto pamiętać:
- bezbarwne szklane butelki i słoiki wrzucamy do pojemnika w kolorze białym
- kolorowe opakowania szklane wrzucamy do pojemnika w kolorze zielonym
- słoiki i butelki wrzucamy do pojemników ostrożnie - im mniej z nich się stłucze tym większą wartość będzie miał zebrany surowiec
- opakowań nie trzeba myć przed wrzuceniem do kosza
- na opakowaniach można zostawić etykietki i pozostałości metalowych i plastikowych zamknięć - instalacje do czyszczenia stłuczki w hutach szkła poradzą sobie z "wyłapaniem" takich zanieczyszczeń.
Każda odzyskana butelka po umyciu może być napełniana 15-krotnie, a po rozbiciu staje się pełnowartościowym surowcem, z którego wytapia się nowe wyroby - to materiał, który może być wykorzystywany nieskończoną ilość razy.
Komentarze