Gili-Gili
Piątek, 16.04.2010. Zuza
Jedna z propozycji Gili-Gili
Gili-Gili, czyli krótka opowieść jak to pięć osób szukając zrównoważonego, ekologicznego i modnego T-shirtu otworzyło sklep…
Gili-Gili współtworzy pięć osób - absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Warszawie. Pomysł na koszulki od początku był prosty. Chcieli oni stworzyć to, czego sami bezskutecznie szukali w polskich sklepach: t-shirtów, które spełnią bardzo różne, ważne dla nich oczekiwania co do jakości, kroju, solidności wykonania oraz wyłamania się z masowej produkcji. Jednym z najważniejszych, założeń było to, aby koszulki powstawały w sposób przyjazny środowisku naturalnemu, a ich produkcja nie wiązała się z wykorzystywaniem zatrudnionych przy niej pracowników. Szukając wymarzonych t-shirtów udowodnili, że „potrzeba matką wynalazku”. Wpadli oni na to, że dobrym pomysłem byłoby robienie podkoszulków nie tylko na własny użytek ale tez dla innych, którzy maja podobny problem zakupowy. Tak powstał unikalny na polskim rynku sklep internetowy o wdzięcznej nazwie Gili-Gili.
T-shirty zrobione są z naturalnych materiałów bardzo dobrej jakości: miękkiej i przyjemnej w dotyku czesanej bawełny albo delikatnej, lekko prześwitującej dzianiny bambusowej. Są dobrze i ciekawie skrojone, dzięki czemu nie tylko ładnie wyglądają, ale też nie deformują sie po wypraniu w pralce co pozwala na ich długotrwałe użytkowanie. Koszulki pochodzą od producenta będącego członkiem Fair Wear Fundation i produkowane są w Europie. Producent gwarantuje ze bawełna do produkcji koszulek nie pochodzi z Uzbekistanu "gdzie korzystanie z przymusowej pracy dzieci ma charakter endemiczny”. Wynika to z zaleceń Fundacji Sprawiedliwości Środowiskowej (Evniromental Justice Foundation) prowadzącej "Clean Cotton Campaign". Koszulki produkowane są z bawełny organicznej. Koszulki barwione są barwnikami niezawierającymi substancji co potwierdza certyfikat Oeko-Tex Standard 100. Wszystkie wzory drukowane są w niewielkim nakładzie - do 50 sygnowanych egzemplarzy.
W ofercie znajdują się także koszulki z włókien bambusowych. Do produkcji tego materiału używa się gatunku Moso, który charakteryzuje się tym, że bardzo szybko rośnie, a w uprawie nie potrzebuje żadnych pestycydów dzięki swoim naturalnym antybakteryjnym właściwościom. Bambusy wykorzystywane przy produkcji tkanin wybranych koszulek są sadzone i uprawiane na rodzinnych gospodarstwach w Chinach, które są w rolniczym użytkowaniu od pokoleń.
Ponadto znajdziecie tam także autorskie torby. Zanim wpadły w ręce artystów z Gili-Gili miały stać się odpadami, były one nieudanymi próbami drukarskimi. Jednak oprócz nieudanego nadruku nic im nie dolegało, wiec szkoda było je wyrzucić. Autorzy uznali, że kilka drobnych zabiegów nada im wyjątkowego charakteru i będą jak nowe.
Papier, z którego szyte są koperty na koszulki pozyskiwany jest od jednego z zakładów przemysłowych. Po wykorzystaniu go na pewnym etapie produkcji papier staje się odpadem, nie może zostać poddany recyklingowi przez powłokę sylikonową którą jest pokryty, ale doskonale nadaje się do ponownego wykorzystania jako papier pakunkowy.
Komentarze