Najbardziej zielone laptopy na rynku
Wtorek, 15.03.2011. Zuza
Źródło: http://eco-officegals.com/wp-content/uploads/2010/11/eco-laptop.jpg
Trwały laptop na którym można polegać to produkt, którego potrzebuje większość z nas. Warto wybrać taki komputer, który nie tylko będzie posiadał ważne dla nas parametry techniczne, ale także będzie bardziej przyjazny środowisku. W oparciu o badania Greenpeace oraz EPEAT prezentujemy najbardziej „zielone” laptopy.
Źródło: http://eco-officegals.com/wp-content/uploads/2010/11/eco-laptop.jpg |
Asus UL30A
Ten komputer posiada oszczędny procesor oraz ledowy ekran, które wymagają bardzo małej ilości energii. Dodatkowo umożliwia on użytkownikowi wyłączenie nieużywanych urządzeń (np. karty dźwiękowej) i dzięki temu dodatkowe zmniejszenie ilości pobieranej energii przez komputer. Firma deklaruje także, że do produkcji swojego sprzętu nie stosuje szkodliwego ołowiu ani halogenów. Komputer został najlepiej oceniony przez Greenpeace uzyskując 5.59 punktów (na 8.39 możliwych).
Acer TravelMate 8172
Acer TravelMate (TM) w badaniach Greenpeace’u zdobył drugie miejsce uzyskując 5.08 punktów, głównie dzięki jego wysokiej wydajności energetycznej. W tej kategorii znacznie wyprzedził konkurencję wykazując zużycie energii o 50% mniejsze niż zakłada standard Energy Star. Dodatkowo atutem tego laptopa jest monitor ledowy. Wysoko oceniono także żywotność komputera oraz zmniejszoną ilość toksycznych substancji potrzebnych do jego wyprodukowania.
Firma Acer niestety wciąż nie wycofała się całkowicie ze stosowania toksycznych substancji: PVC (polichlorek winylu) oraz BFR (bromowane środki zmniejszające palność), pomimo złożonej w 2006 obietnicy, ale podjęła wysiłki w tym kierunku o czym możecie przeczytać w raporcie Greenpeace nt. firmy Acer.
Dell – seria Latitude
Dell od kilku lat wdraża rozwiązania mające na celu zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko wprowadzając m.in. opakowania z bambusa nadające się do kompostowania oraz całkowity zakaz eksportowania e-śmieci do krajów rozwijających się. Te kroki przyniosły im uznanie medialne, a Newsweek uznał Della za najbardziej „zielona” firmę IT 2010 roku.
Laptopy serii Latitude charakteryzują się wysoką wydajnością energetyczną (spełniają wymogi standardu Energy Star 5.0), nadają się do recyklingu, oraz mogą być z łatwością unowocześniane (upgrade’owane), co pozwala na ich wieloletnie użytkowanie bez konieczności wymieniania sprzętu.
W wyniku badań Greenpeace’u Dell Latitude Z uzyskał 4.49 punktów, zaś Dell Latitude 2110 3,70 punktów (na 8.39 możliwych), co w porównaniu z innymi firmami stanowi całkiem wysoki wynik.
Warto pamiętać, iż pomimo poczynionych przez firmę obietnic wyeliminowania toksycznych substancji: PVC oraz BFR do roku 2009, firma wciąż nie dotrzymała słowa i substancje te są nadal powszechne w ich produktach. (tutaj znajdziecie raport Greenpeace o Dellu).
Apple MacBook Air
Ten niewiarygodnie smukły i lekki komputer nie znalazł się w raporcie Greenpeace’u, gdyż firma odmówiła uczestnictwa w badaniu, co utrudniło organizacji zbieranie danych nt. jej produktów. Greenpeace ocenił niektóre produkty firmy Apple, jednakże wyraźnie zaznaczył iż nie jest pewny akuratności podanych informacji.
Istotne cechy tego laptopa to jego energooszczędność, ale także niestosowanie ołowiu, PVC, rtęci ani arszeniku (powszechnie stosowanego do produkcji szkła do ekranów). Te cechy pozwoliły mu uzyskać 21/27 punktów w badaniach organizacji Green Electronics Council, znanych jako EPEAT (Electronic Product Environmental Assessment Tool).
Apple MacBook Pro
Greenpeace ocenił ten komputer na 4.44 punkty, jednakże, jak podkreślono, ocena ta może nie odzwierciedlać w pełni rzeczywistości (firma nie zaangażowała się w badania). Laptop jest w 100% wolny od PVC oraz BFR, a także rtęci i arszeniku. Jego opakowania zostały zmniejszone do koniecznego minimum i w pełni nadają się do recyklingu. Został też bardzo wysoko oceniony przez Greenpeace ze względu na jego energooszczędność (spełnia kryteria standardu Energy Star 5.2). EPEAT także ocenił go wysoko przyznając mu 21/27 punktów.
HP Elitebook 2540p
Ten leciutki komputer zyskał 4.41 punktów w rankingu Greenpeace. Jego energooszczędność osiągnięta została dzięki zastosowaniu monitora ledowego, dzięki czemu laptop spełnia wymogi standardu Energy Star 3.0. Co ciekawe badania EPEAT pozwoliły ocenić ten komputer na 21/27 punktów oceniając go wysoko także w kategorii dotyczącej zmniejszenia ilości szkodliwych substancji chemicznych. Greenpeace nie uznał tych danych jako wystarczające by ocenić ten komputer wysoko, przyznając mu tylko 50% punktów, w tej kategorii.
Firma HP z roku na rok oceniana jest przez Greenpeace coraz wyżej, głównie dzięki zaangażowaniu firmy w eliminowanie substancji toksycznych takich jak PVC czy BFR z coraz większej ilości swoich produktów.
Lenovo Thinkpad Seria L
Komputery z tej serii zostały wysoko ocenione w badaniach EPEAT (23/27 punktów) oraz spełniają wymogi standardu Energy Star 5.0. Ich opakowanie całkowicie nadają się do recyklingu.
Jak przypomina Greenpeace firma Lenovo, tak jak Dell i Acer wciąż stosuje jednak substancje toksyczne takie jak PVC czy BFR, pomimo złożonej obietnicy całkowitego wycofania tych substancji z produktów do 2009 roku.
Twój aktualny komputer
W świecie, w którym podążanie ze wszelkimi nowinkami technicznymi jest oczywistością, a sprzęt wymieniany jest co kilka lat, warto pamiętać o tym, że komputer można aktualizować. Jest to o wiele bardziej przyjazne środowisku rozwiązanie niż kupowanie nawet najbardziej ekologicznego i wydajnego energetycznie nowego laptopa. Zanim więc wymienimy nasz laptop na nowy zadajmy sobie pytanie czy aby na pewno nie da się poprawić jego wydajności np. poprzez: poszerzenie pamięci, wymianę procesora, karty pamięci czy wymianę matrycy monitora. Dobrym rozwiązaniem może być także kupno używanego laptopa – w sieci znajdziemy wiele interesujących ofert ze sprawnym i wydajnym sprzętem, w dodatku tańszym niż u producenta.
Żródło: http://3.bp.blogspot.com/_XqLF69h4gXA/TAbwFqUcvWI/AAAAAAAAAIk/aT-xnrzV03I/s1600/IMG_1764.JPG |
Komentarze
@ Nat: Niestety te raporty nie objęły aspektów związanych z warunkami produkcji i prawami pracowniczym. Jeśli szukasz informacji o warunkach pracy w przemyśle IT zachęcam do śledzenia strony http://makeitfair.org/. Pozdrawiam
a czy wiadomo coś na temat krajów/warunków produkcji? Prawa pracownicze są równie ważne jak ekologia.
Magdo! Sony VPCS12V9E/B uzyskał 4.28 punktów w ocenie Greenpeace.
Kochani, a gdzie SONY?