Wiosenne porządki – mniej znaczy więcej!
Piątek, 15.04.2011. Zuza
Źródło: http://files.ithink.pl/Image/876257-cleaning-day-1.jpg
W przeciętnym sklepie ze środkami czystości znajdziemy kilkanaście grup produktów, podobno niezbędnych do utrzymania czystości w domu. Czy rzeczywiście potrzebujemy ich aż tyle?
Wiosenne porządki pukają do naszych drzwi. Słońce daje nam energię by po zimowym marazmie wyczyścić lodówki, sprzątnąć za szafkami, wyprać firanki. Konwencjonalne detergenty to zło zamknięte w butelce! Obecne w nich fosforany wywołują uczulenia, związki chloru mogą przenikać przez skórę i wpływać na działanie układu nerwowego. Detergenty mogą powodować alergie dotykowe, wziewne, a w konsekwencji wzrost zachorowań na astmę (najbardziej ryzykowne pod tym względem są środki czyszczące w aerozolu).
Po umyciu mieszkania detergenty trafiają do ścieków, gdzie mogą przyczyniać się, w wyniku zachodzących procesów beztlenowych, do wydzielania substancji trujących (m.in. metanu i siarkowodoru), a także doprowadzić do tego, że zbiorniki wodne staną się martwe. Postawiliśmy pokazać jak ograniczyć zużycie środków czystości, które zanieczyszczają środowisko naturalne, wiążą się z produkowaniem znacznych ilości odpadów w postaci butelek, a przede wszystkim są szkodliwe dla nas samych! Przedstawiamy dwa tanie i przyjazne środki, które z powodzeniem mogą zastąpić większość detergentów.
Źródło: http://www.niam.pl/photos/PRODUCT/BACKUP/15153-soda_oczyszczona.jpg |
Soda oczyszczona – magiczny proszek w każdym domu!
Czyści i usuwa zapachy. Zmiękcza wodę i zwiększa czyszczące zdolności mydła. Jest również dobrym środkiem do szorowania. Do kupienia praktycznie wszędzie: w sklepie spożywczym, w aptece, internecie; pakowana na ogół w małych ilościach, dostępna też w opakowaniach 1-5 kg. Jest tania i w ulega biodegradacji. Sodę oczyszczoną znamy najczęściej w postaci białego proszku, jako produkt spożywczy, jednak ma ona znacznie szersze zastosowanie:
• pranie ręczne – wystarczy wsypać do miski z ciepłą wodą 5 łyżek sody, wymieszać, aby się rozpuściła a następnie namoczyć na pół godziny ubranie. Po tym czasie wygnieść je, dobrze wypłukać.
• pranie w pralce – można ją dodać do prania z proszkiem, wówczas usunie kamień a także wybieli ubranie. Zalecana proporcja – 1 łyżeczka na pranie.
• czyszczenie wanny – mieszamy 1 szklankę sody oczyszczonej oraz 2-3 łyżki mydła w płynie i czyścimy wannę. Uwaga! w przypadku wody miękkiej lepiej dodać mniej mydła i trochę octu.
• czyszczenie fug – fugi między kafelkami będą jak nowe, jeśli wyczyścimy je papką sody z wodą.
• przykre zapachy w naczyniach (np. termosie, garnku lub w popielniczce) – naczynie należy przepłukać gorącą wodą dodając do niej 2-3 łyżeczki sody.
• przykre zapachy w lodówce – wystarczy wsypać do małego naczynia trochę sody i wstawić je do lodówki. W przypadku silnego zapachu, czynność tę należy powtórzyć z użyciem nowego naczynia. Zużytą sodę można wsypać do zlewu, gdzie zlikwiduje przykry zapach dobiegający z rur. Dobrze jest wcześniej umyć lodówkę wodą z dodatkiem octu.
• usuwanie tłuszczu – wystarczy użyć wilgotnej ściereczki nasączonej roztworem z sodą a tłuszcz z wszelkich powierzchni (na przykład z przypalonych garnków).
• przykre zapachy w rurach - wystarczy wsypać szklankę sody i zalać wrzątkiem (lub podgrzanym octem).
• czyszczenie srebra – na dno plastikowej miski wkładamy folię aluminiową, następnie wlewamy gorącą wodę z łyżką sody i soli i zanurzamy srebro (sztućce, biżuterię). W krótkim czasie biżuteria staje się jasna.
• przykre zapachy w butach – można sodą posypać wkładkę buta i pozostawić na całą noc. Zapach powinien zniknąć.
• czyszczenie ściereczek – należy ściereczki zamoczyć na kilka godzin w ciepłej wodzie z dodatkiem sody (proporcja 4 łyżeczki sody na litr wody)oraz płynu do naczyń.
Źródło: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/bd/Ocet_spirytusowy.jpg/428px-Ocet_spirytusowy.jpg |
Ocet – znacznie więcej niż zalewa octowa.
Czyszczenie z zastosowaniem octu to oszczędność czasu, pieniędzy i sprytny sposób na uniknięcie kontaktu ze żrącymi detergentami. Wiedziały o tym nasze babcie, dla których od wieków był niezastąpionym, wszechstronnym i skutecznym środkiem czystości. Zapach octu szybko się ulatnia, jeśli jednak nam przeszkadza można go zneutralizować ulubionym olejkiem eterycznym.
• mycie naczyń – wystarczy wymieszać wodę z octem (lub sokiem z cytryny) w proporcjach 3:1. Wszystkie szklane naczynia odzyskają blask, jeśli wypłuczemy je w occie. Możemy je też zamoczyć na pół godziny w ciepłej wodzie z jego dodatkiem (w proporcji 1:1), później należy je wypłukać. Będą lśniły jak nigdy przedtem. Do zmywarki warto w miejsce nabłyszczacza wlać nakrętkę octu.
• usuwanie osadu na zlewozmywaku stalowym nierdzewnym – myjemy go ciepłym roztworem octu (lub kwasku cytrynowego). Aby przywrócić blask zlewozmywaka można przetrzeć go szmatką namoczoną w wodzie gazowanej.
• przetykanie zatkanych (i śmierdzących rur) – wystarczy wlać do spływu szklankę octu i wsypać pół szklanki sody oczyszczonej. Kiedy zniknie piana, spłukujemy rurę gorącą wodą.
• usuwanie kamienia w czajniku lub garnku – nalewamy trochę octu na dno i gotujemy. W przypadku garnków z mocnym nalotem: nalewamy trochę octu, przykrywamy pokrywką i pozostawiamy na 3-4 dni. Następnie energicznie potrząsamy, kilkakrotnie płuczemy i gotujemy wodę. W obu przypadkach lepiej zlać pierwszą i drugą wodę zagotowaną, a dopiero trzeciej użyć na herbatę.
• czyszczenie lodówki – wystarczy wymieszać ocet pół na pół z wodą i umyć chłodziarkę od zewnątrz i wewnątrz, nie omijając szufladek i półek. Myjąc ją nierozcieńczonym octem, zapobiegniemy rozwojowi pleśni i zneutralizujemy także zapachy w lodówce. W tym celu możemy też wylać odrobinę octu na spodek i ustawić na półeczce lodówki.
• dezynfekcja drewnianych przyrządów kuchennych – kwas octowy zabija bakterie chorobotwórcze, dlatego możemy go użyć do dezynfekcji np. deski do krojenia lub łyżki drewnianej.
• czyszczenie mikrofalówki – do szklanki wody należy wlać parę łyżek octu, przelać do miseczki i podgrzać w środku urządzenia. Ostudzonym roztworem myjemy kuchenkę.
• czyszczenie butelek po oleju czy oliwie – wlewamy do nich wodę zmieszaną z octem (4 łyżki octu na 1 l wody) i wsypujemy do każdej trochę surowego ryżu. Następnie odstawiamy butelki na 3-4 godziny, co pewien czas energicznie nimi potrząsając. Po upływie tego czasu płuczemy i suszymy.
• mycie szyb i luster – wystarczy je umyć wodą z octem (w proporcji 2 łyżeczki octu na 1 litr ciepłej wody), potem wycieramy powierzchnię do sucha (najlepiej gazetą), aby uniknąć smug.
• mycie podłóg drewnianych – mieszamy w spryskiwaczu 1,5 szklanki octu oraz 1,5 szklanki ciepłej wody (jeśli lubimy ładnie pachnące podłogi możemy dodać 20 kropli olejku eterycznego) i spryskujemy małe powierzchnie i przecieramy je szmatką..
• czyszczenie płytek ceramicznych (oraz podłóg nie-drewnianych) – wystarczy wymieszać 1 szklankę octu i 3,5 litra ciepłej wody i umyć podłogi. Co ciekawe podłoga wymyta w ten sposób bardzo szybko schnie.
• czyszczenie brudnych fug – szorując je szczoteczką do zębów uprzednio zamoczoną w occie powinniśmy przywrócić im utracony blask.
• usuwanie nalotu na słuchawkach prysznicowych – wystarczy odkręcić je i włożyć na kwadrans do litra wrzącej wody wymieszanej z niecałą szklanką octu (plastikowe słuchawki zanurzamy w gorącym roztworze).
• usuwanie pleśni – wystarczy wymieszać w butelce ze spryskiwaczem 1/2 szklanki wody i 4 łyżki octu. Spryskujemy tym płynem wszystkie powierzchnie, na których znajdują się ogniska pleśni.
• czyszczenie toalety – wystarczy podgrzać 2 szklanki octu, wlać do muszli i pozostawić na noc.
• czyszczenie chromowanych elementów (klamki, kurki, krany) – wystarczy je dokładnie przetrzeć wilgotną szmatka zanurzoną w occie.
Jak widzicie udało nam się zastąpić sodą oczyszczoną i octem: płyn do naczyń, płyn do mycia podłóg, do kafelków, fug, do usuwania kamienia, do walki z pleśnią, nabłyszczasz do zmywarek, płyn do prania ręcznego, kreta do oczyszczania rur i kilka innych detergentów. Opisane zabiegi, mieszanie sody, octu, dobieranie odpowiednich proporcji itd., mogą wydawać się skomplikowane, ale w rzeczywistości zajmują kilka sekund, czyli zapewne mniej niż czytanie opisów na etykietach i wybieranie odpowiednich środków czystości dostępnych w sklepach. Dodatkowo wiele z tych magicznych mieszanek można przygotować w większej butelce i stosować codziennie (np. octowy płyn do mycia naczyń).
Jeśli macie ochotę dowiedzieć się więcej na temat sprzątania i prowadzenia domu przy pomocy octu, sody, a także kwasku cytrynowego i boraksu zapraszamy do zapoznania się z broszurą „Eko sztuczki”, gdzie znajdziecie jeszcze więcej recept na ekologiczne środki czystości i nie tylko!
Polecam
Z pewnością skorzystam z porad.