Prawa dla ludzi, reguły dla biznesu - podpisz petycję kampanii ECCJ
Wtorek, 26.04.2011
Źródło: prawadlaludzi.pl
European Coalition for Corporate Justice wzywa Komisję Europejską do uczynienia europejskich przedsiębiorstw prawnie odpowiedzialnymi za ewentualne szkody wyrządzone ludziom i środowisku na terenie UE oraz poza nią.
ECCJ to największa europejska sieć organizacji społeczeństwa obywatelskiego – w jej skład wchodzi ponad 250 organizacji i związków zawodowych z 15 krajów członkowskich UE. Wspólnie działają one na rzecz większej odpowiedzialności korporacji ponadnarodowch.
Autorzy petycji wychodzą z założenia, że europejskie firmy mają wpływ na życie ludzi na całym świecie. Mogą one zarówno czynić rzeczy dobre, jak i szkodzić. Niestety, zwłaszcza w krajach rozwijających się, europejski biznes często zachowuje się w sposób nie do zaakceptowania.
Dlatego ECCJ nawołuje Unię Europejską i jej kraje członkowskie do zmiany regulacji prawnych po to, aby:
1) Zapewnić, że firmy z UE będą odpowiedzialne za każdą krzywdę, jaką wyrządzą ludziom i środowisku - na terenie UE, jak również poza nią.
Wiele przedsiębiorstw europejskich to ponadnarodowe korporacje. Prowadzą działania poprzez rozbudowaną sieć spółek zależnych, podwykonawców i dostawców. Centrale korporacji czerpią zyski nie musząc martwić się o to, jakie negatywne skutki ich działalności mogą dotknąć ludzi i środowisko naturalne na pierwszych etapach łańcucha dostaw często zlokalizowanych w krajach najbiedniejszych. Przykłady dotyczą czerpania korzyści z niesprawiedliwych warunków pracy, łamania praw człowieka i dewastacji środowiska.
2) Zapewnić, że europejskie firmy będą ujawniać dokładne informacje na temat wpływu ich działalności na środowisko naturalne oraz na ludzi.
Zasadniczo firmy nie mają obowiązku sprawozdawać społecznych i środowiskowych aspektów swojej działalności. Część firm publikuje raporty CSR, ale ponieważ zakres raportowania nie jest uregulowany, informacje te są często niekompletne i mogą wprowadzać w błąd. Obowiązkowe raportowanie i określone wytyczne dotyczące zawartości raportów pozwoliłyby pociągnąć firmy do odpowiedzialności.
3) Zapewnić, że obywatele państw spoza UE, którzy ucierpieli wskutek działalności europejskich firm, będą mieć zagwarantowany dostęp do wymiaru sprawiedliwości na terenie UE.
Osoby, które ucierpiały wskutek działania europejskiego biznesu, najczęściej napotykają poważne przeszkody chcąc wejść na drogę sądową. Postępowanie jest zbyt kosztowne, zbyt trudno jest im uzyskać pomoc prawną, czasami niemożliwe jest przedstawienie wszystkich wymaganych dowodów.
Komentarze
i tak społeczeństwo pęknie.będzie dym,no a potem,nie wiadomo jak,ale na pewno inaczej.nadchodzace wybory to toooootal sciema.
jestem za!