Energetyczne wakacje - warsztaty dla młodzieży!
Poniedziałek, 18.07.2011. Zuza
Źródło; http://www.gss.edu.pl/files/image/szkola_1%20su.jpg
Centrum Edukacji Obywatelskiej zaprasza nauczycieli spędzających aktywne wakacje, opiekunów kolonii, organizatorów wakacji dla młodzieży do zamawiania warsztatów edukacyjnych dla młodzieży, które urozmaicą im spędzenie wolnego czasu jak również pomogą w atrakcyjny i przyjazny sposób zgłębić wiedzę w tematyce gospodarowania energią i ograniczonymi zasobami naturalnymi.
Źródło: http://www.gss.edu.pl/files/image/szkola_1%20su.jpg |
Adresaci szkolenia: młodzież w wieku około gimnazjalnym
Forma: warsztat połączony z projekcją filmową lub przeprowadzeniem gry typu RPG
Liczba godzin: 3-4
Miejsce: cała Polska
Zapisy: do 31 lipca 2011 r.
Okres przeprowadzenia warsztatów: sierpień 2011r.
Program
• Przedstawienie prowadzących oraz gra integracyjna
• Tworzenie mapy skojarzeń wprowadzającej w tematykę spotkania
• Projekcja filmu lub przeprowadzenie gry (temat do ustalenia z zamawiającym)
• Omówienie filmu lub gry
• Podsumowanie warsztatu, tworzenie autoportretów Ja z energią.
Warsztat prowadzony jest w oparciu o wybrany film lub grę edukacyjną:
a) filmy dokumentalne do wyboru:
Wiek głupoty
Film opowiada o walce ludzi ze zmianami klimatycznymi i pokazuje, jak może wyglądać świat w roku 2055, jeśli nie uda się ich zatrzymać. Dokumentuje m.in. topnienie lodowców na Mont Blanc, politykę korporacji naftowych wobec ludności Nigerii oraz działania różnych osób na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. W filmie pojawia się m.in. znany dziennikarz ekologiczny George Mon biot. W roli archiwisty, który z perspektywy roku 2055 zastanawia się "Jak mogliśmy dopuścić do tej katastrofy?".
Recepta na klęskę
Czy możemy porzucić wygodny styl życia dla ratowania planety. Ile w stanie jesteśmy zrobić sami , nie zrzucając odpowiedzialność na innych? Te ostatnie stawia sobie i widzowi autor filmu John Webster. Wspólnie z rodziną podejmują decyzję, że przez rok będą stosować dietę z niska zawartością CO2. Film jest dokumentalnym zapisem tego eksperymentu
Opowieść o rzeczach
Film to krótka polemika o produkcji i korzystania z dóbr materialnych. Film jest krytycznym spojrzeniem na wszechogarniający nas konsumpcjonizm. Podejmuje próbę wskazania tych czynników, które doprowadziły do stworzenia takiego systemu , oraz rekomendacji co robić by niwelować zachwianą równowagę środowiskową, oraz nierówności społeczne do jakich doprowadził stosowany model gospodarczy.
b) gry symulacyjne / typu RPG (do wyboru):
Gra symulacyjna dot. tematyki ograniczonych zasobów naturalnych Czekoladkowe pole
Czy mogę jeść tyle czekoladek, ile mam ochotę? Gra wprowadza w tematykę odpowiedzialnego gospodarowania zasobami naturalnymi , w trakcie której uczestnicy decydują o swoim spożyciu czekoladek…
Gra symulacyjna dot. zrównoważonego transportu Sąsiedzki carpooling
Czy mogę cię gdzieś podrzucić? Gra inspiruje do wprowadzania zasad zrównoważonego transportu w swoim najbliższym otoczeniu.
Gra symulacyjna dot. budowy elektrowni wiatrowej Budujemy wiatraki
Czy warto walczyć z wiatrakami? Gra przybliżająca wyzwania, jakie stoją przed społecznościami planującymi inwestycje w OZE – uczestnicy gry przyjmują role mieszkańców miejscowości, gdzie już niedługo mają pojawić się wiatraki.
Gra symulacyjna dot. odnawialnych źródeł energii Moja Wyspa
Czy to miejsce nadaje się do wykorzystania OZE? Gra dla młodszej grupy wiekowej prowadzona w oparciu o mapę wyspy Moja, na której zaznaczono naturalne uwarunkowania do rozwoju OZE, uczestnicy odszyfrowują mapę i decydują o dalszym losie poszczególnych obszarów.
Cena i warunki zamówienia
a) Warsztaty nieodpłatne
- dla wszystkich grup, które zgłoszą się za pomocą formularza dostępnego tutaj istnieje możliwość organizacji warsztatów bezpłatnych
Warunkiem zakwalifikowania na warsztaty bezpłatne jest udział m.in. 22 do 26 osobowej grupy uczestników. Ilość darmowych warsztatów jest ograniczona.
Centrum zapewnia w ramach zamówienia nieodpłatnie dwóch animatorów prowadzących spotkanie, poczęstunek, materiały dla uczniów w postaci komiksu.
Po stronie zamawiającego jest: zapewnienie grupy uczestników, zorganizowanie przestrzeni warsztatowej oraz sprzętu umożliwiającego przeprowadzenie projekcji.
b) Warsztaty odpłatne
- koszt warsztatów odpłatnych 1000 zł brutto. Dla wszystkich grup, które zgłoszą się za pomocą formularza istnieje możliwość organizacji warsztatów odpłatnych. Wielkość grupy, dla której prowadzony będzie warsztat nie ma znaczenia, nie może ona jednak przekroczyć jednorazowo 26 uczestników.
Po stronie zamawiającego jest: zapewnienie uczestników, zorganizowanie przestrzeni warsztatowej oraz sprzętu umożliwiającego przeprowadzenie projekcji.
Formularz zamówienia warsztatów odpłatnych dostępny tutaj.
Więcej informacji
można uzyskać pod adresem: energia@ceo.org.pl lub numerami telefonu 22 622 32 39 wew. 109 lub wew.125
Komentarze