Groźne odpady z ogrodów?
Czwartek, 11.08.2011. Zuza
Groźne odpady z ogrodów?
Źródło: http://galeria.tipy.pl/zdjecie,b,2143_13700
Zielone odpady wcale nie muszą być przyjazne środowisku. Staramy się podpowiedzieć co zrobić z odpadami z przydomowych ogrodów i ogródków działkowych.
Lato to wspaniała pora dla wszystkich posiadaczy przydomowych ogrodów, czy też ogródków działkowych. To właśnie wtedy najbardziej widoczne są ich uroki, gdy kwitną kwiaty, dojrzewają owoce, a także, późnym latem, warzywa. Niemniej jednak, lato to również pora, gdy należy zadbać o swój ogród, co wymaga wysiłku. Nasze rośliny potrzebują w letnich miesiącach specjalnej troski. Jest to czas na regularne koszenie trawników, przycinanie żywopłotów i chorych gałęzi, a także pozbywanie się chwastów oraz przekwitłych kwiatów.
 
Żródło: http://www.lorenzsokseedsllc.com/wp-content/uploads/2009/08/garden-trash.jpg
Żródło: http://www.lorenzsokseedsllc.com/wp-content/uploads/2009/08/garden-trash.jpg
 
 
W związku z ogrodowymi porządkami pojawia się problem: co zrobić ze skoszoną trawą, suchymi liśćmi i gałęziami? Powszechną praktyką jest wywożenie ich do lasu, wyrzucanie do pobliskiego rowu, bądź składowanie za domem. Jest to jednak niezwykle szkodliwe. Wyrzucona do lasu ścięta trawa niszczy ściółkę leśną, a gnijąc wytwarza przykry zapach, który odstrasza turystów. Suche gałęzie natomiast, często wzmagają pożary i utrudniają ich gaszenie. Wiele osób nadal nie wie, że tego rodzaju pozostałości z naszych ogrodów są traktowane jako odpady zielone i ich składowanie lub pozbywanie się w nieodpowiedni sposób podlega według ustawy karze grzywny. Co więc zrobić z zielonymi odpadami?
 
Źródło: http://galeria.tipy.pl/zdjecie,b,2143_13700,
Źródło: http://galeria.tipy.pl/zdjecie,b,2143_13700,
 
KOMPOSTOWNIK
 
Osoby posiadające duży ogród mogą założyć na terenie ogrodu kompostownik, który właściwie utrzymany i wykorzystany posłuży do użyźnienia ziemi w przyszłych sezonach. Utrzymanie kompostownika także wymaga pewnych umiejętności o których możecie przeczytać np. na stronie Mój-Ogrodnik. Warto jednak wygospodarować tę przestrzeń w ogrodzie i dzięki temu zminimalizować ilość odpadów oraz w najbardziej naturalny sposób uzyskać własny nawóz.
 
SPECJALISTYCZNE FIRMY
 
Z większym wyzwaniem mierzą się mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich gdzie założenie kompostownika nie zawsze jest możliwe. Na szczęście świadomość ludzi w dziedzinie ochrony środowiska stopniowo rośnie. Coraz więcej osób, które nie posiadają domowych kompostowni, korzysta z usług firm zajmujących się zagospodarowaniem odpadów. W ten sposób odpady zielone z naszych ogrodów trafiają w miejsca do tego celu przeznaczone, nie powodując przy tym żadnych szkód.
 
Coraz więcej firm oferuje wywóz i zgodne z prawem zagospodarowanie odpadami zielonymi. „Ludzie muszą się dowiedzieć, że ścięta trawa, czy gałęzie z ich ogrodów mogą szkodzić środowisku, jeśli nie są odpowiednio składowane” – twierdzi Anna Turguła, współwłaścicielka działającego na poznańskim rynku od ponad 20 lat przedsiębiorstwa EKO-TOM, zajmującego się gospodarowaniem odpadami – „Staramy się, żeby nasi klienci dowiedzieli się, że jest możliwość zlecenia specjalistycznej firmie wywozu tego typu odpadów. Poszerzaniu świadomości o tym problemie służą organizowane przez nas akcje informacyjne. W naszych ulotkach informujemy m.in., że do gałęzi, trawy, liści i gleby są przeznaczone specjalne worki i kontenery, które dostarczamy po telefonicznym zgłoszeniu.”
 
 
Niektóre firmy przyjmujące zielone odpady na terenie Polski:
 
Komentarze
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Zenio 24.08.2011 14:20
\"Niektóre firmy przyjmujące zielone odpady na terenie Polski: ...\"

No tych firm to jest dużo więcej. na favore.pl znalazłem ich ponad 300, a tu w tekście wyszczególniono tylko 6. 300 a 6 to jest różnica.
http://www.favore.pl/cat211312_odpady-utrzymanie-czystosci.html

Projekty