Pakujesz prezenty w Puszczę Białowieską?
Środa, 21.12.2011. Maria
Pakujesz prezenty w Puszczę Białowieską?
Ścięte drzewa na terenie Puszczy Białowieskiej, fot. M. Gorbacz
Prezenty zapakowane w papier z Puszczy Białowieskiej? Jak to możliwe? To bardzo proste. Zeszłoroczne decyzje Ministra Środowiska nie zostały wdrożone i duże korporacje kupowały drewno z Puszczy. Tak nasz skarb narodowy przerabia się na papier i płyty wiórowe.
Na stronie internetowej www.TyDecydujesz.org można podpisać apel do nowego Ministra Środowiska, Marcina Korolca aby zgodnie z deklaracjami swojego poprzednika obniżył ilość wycinanych drzew w Puszczy Białowieskiej oraz powstrzymał gospodarkę leśną w najcenniejszych przyrodniczo miejscach tego unikalnego lasu.
 
W ten sposób organizacja chce przypomnieć, że były Minister Środowiska pod koniec 2010 roku wydał podległym mu jednostkom Lasów Państwowych polecenie zredukowania pozyskania drewna z Puszczy Białowieskiej do 48,5 tys. m3. Zadeklarował również zakaz wycinki w starodrzewach oraz dalsze redukowanie cięć do poziomu niezbędnego dla zaspokojenia potrzeb lokalnej ludności, tj. do ok. 30 tys. m3 rocznie. Pozyskiwanie drewna z Puszczy Białowieskiej dla celów przemysłowych miało nie być już możliwe od 2011 roku[1].
 
Dzisiaj już wiemy, że Generalny Dyrektor Lasów Państwowych nie zagwarantował wykonania poleceń służbowych Ministra Środowiska oraz nie dotrzymał własnego słowa. W przygotowanym planie urządzania lasu, który będzie określał zasady gospodarki leśnej w Puszczy Białowieskiej przez najbliższe 10 lat, nie uwzględniono żadnego z publicznie ogłoszonych zobowiązań. Greenpeace dotarł do informacji, że to konkretni pracownicy Lasów Państwowych, świadomie sabotując polecenia swojego przełożonego, doprowadzili do sytuacji, w której decyzje Ministra, zamiast wejść w życie, utknęły po drodze między Ministerstwem Środowiska, Generalną Dyrekcją Lasów Państwowych a odpowiedzialnymi za ich wprowadzenie nadleśnictwami. Na początku przyszłego roku to Minister Korolec będzie mógł powstrzymać wycinkę, nie podpisując 10-cio letniego planu urządzania lasu w przygotowanej przez leśników formie i egzekwując wykonanie poleceń swojego poprzednika. Od tej decyzji będzie zależeć przyszłość Puszczy Białowieskiej.
 
Przeprowadzone przez Greenpeace śledztwo dowodzi, że nie podjęto także żadnych działań w związku z obietnicą sprzedaży drewna z Puszczy Białowieskiej wyłącznie na potrzeby lokalne. Do tej pory puszczańskie drewno w zdecydowanej większości wyjeżdżało poza tamtejsze gminy i trafiało m.in. do takich potentatów przemysłu drzewnego jak Kronospan czy International Paper. Warto podkreślić, że ta ostatnia firma zadeklarowała już ponad rok temu, iż nie będzie w swojej produkcji wykorzystywać drewna z Puszczy Białowieskiej.
 
To, że pracownicy Lasów Państwowych sabotują decyzje Ministra Środowiska jest tak samo skandaliczne, jak fakt, że Puszcza Białowieska jest przerabiana na papier i płyty wiórowe przez koncerny, które chcą uchodzić za ekologicznie odpowiedzialne. Dlatego w pierwszej kolejności wzywamy International Paper do oczyszczenia swojego łańcucha dostaw z drewna, które pochodzi z Puszczy Białowieskiej”, mówi Robert Cyglicki z Greenpeace Polska.
 

 
Komentarze
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie

Projekty