Cyrkowe pluszaki w Ikea nie dla dzieci
Sobota, 04.02.2012. Justyna
Cyrkowe pluszaki w Ikea nie dla dzieci
Photo and Copyright: DirkJan Ranzijn International Circus Photography 2011
Klub Gaja zaapelował do sieci IKEA, by rozpatrzyła zasadność sprzedaży pluszowych zabawek nawiązujących do dzikich zwierząt tresowanych w cyrkach. IKEA przyznała obrońcom zwierząt rację.
Dwie serie w asortymencie sieci - Klappar Cirkus i Leka Cirkus - w ocenie Klubu Gaja pokazują w fałszywym świetle zwierzęta wykorzystywane w cyrku i umacniają w dziecku poczucie, że arena i jej zaplecze to miejsca przyjazne zwierzętom.
 
Cyrki nigdy nie są w stanie zapewnić dzikim zwierzętom odpowiednich warunków, ponieważ są one trzymane w nienaturalnych warunkach i zmuszane do nienaturalnych zachowań. Tresura łamie ich charakter i instynkt obronny pozbawiając w ten sposób godności, a jedyną korzyścią takich działań jest zabawa publiczności. W najmłodszych takie pokazy umacniają bezmyślną zgodę na świat, w którym człowiek dominuje nad innymi stworzeniami nie licząc się z ich realnymi potrzebami. Negatywnymi zjawiskami sztuki cyrkowej pod hasłem „Cyrk jest śmieszny, nie dla zwierząt” Klub Gaja zajmuje się od 1995 r.
 
 
W wyjaśnieniu skierowanym do Klubu Gaja IKEA informuje, że nie akceptuje żadnych form okrucieństwa wobec zwierząt. Jednak podczas procesu projektowania konkretnych pluszaków z serii Cirkus firma nie wzięła pod uwagę ich symbolicznego skojarzenia z tematem okrucieństwa wobec dzikich zwierząt. 
 
W przyszłych pracach związanych z „tematem cyrkowym” planujemy rozwijać takie produkty, które pozwalają dzieciom na fizyczne włączenie się w zabawę (jak użycie równoważni czy żonglowanie). Nie będziemy projektować nowych bohaterów zabawek symbolizujących dzikie zwierzęta w cyrku - zadeklarowała Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. społecznej odpowiedzialności i ochrony środowiska w IKEA.
 
W handlu i produkcji, która ciągle konkuruje o względy klientów już od dawna mamy do czynienia z chaosem wyższych wartości. Psycholodzy zwracają uwagę, że zabawki dostępne w masowej sprzedaży nie zawsze idą w parze z rozwojem wrażliwości najmłodszych. Tymczasem to właśnie w pierwszych latach życia człowieka kształtuje się podstawa jego osobowości. Zwierzęta są szczególnie ważnym światem dla dzieci. Będzie on jeszcze cenniejszy jeśli będzie ukazywany bez fałszu, maskowania ich prawdziwych cech i praw, do których odwołuje się wiele programów i kampanii Klubu Gaja.
 
fot: Candie_N
Komentarze
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Albert 15.02.2012 12:22
Ludzie!! Co z Wami!! To tylko zabawki dla dzieci!! To, że dorośli tak postrzegają Świat nie znaczy, że mamy od 3 roku życia edukować dzieci że wszystko jest złe!! Opamiętajcie się trochę!!
Paula 04.02.2012 19:31
zastanowiłabym się nad badaniem czy te pluszaki są zrobione z materiałów ekologicznych i czy te farby dzieciom nie zaszkodzą, bo zanim domyślą się co to cyrk to z pewnością wezmą je do buzi...

Projekty