Gorzka historia czekolady – seria spotkań autorskich
Poniedziałek, 21.01.2013. Zuza
Zapraszamy na serię spotkań autorskich z Katarzyną Szeniawską oraz Błażejem Popławskim promujących książkę „Gorzka czekolada. Społeczne aspekty uprawy kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej w kontekście zasad międzynarodowego handlu i konsumpcji”. Polska Zielona Sieć jest współorganizatorem spotkań.
Książka została napisana przez pasjonatów Afryki Subsaharyjskiej. Kasia Szeniawska jest psycholożką, współzałożycielką i jedną z liderek stowarzyszenia Grupa eFTe Warszawa, promującego odpowiedzialną konsumpcję i Sprawiedliwy Handel. Przez ostatnie lata pracowała w Dziale Współpracy i Edukacji Rozwojowej w Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. Błażej Popławski jest absolwentem historii i socjologii, członkiem Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego. Pracuje w Kancelarii Sejmu.
„Decyzje eksporterów są podejmowane jednostronnie. Narzucają nam wszystko – stwierdza na łamach magazynu »Le Planteur« Jean Paul Teko, rolnik z okolic Bonoua, nienależący do żadnej spółdzielni. – Płacą nam poniżej cen rynkowych. Często, kiedy sprawdzamy w internecie, że ceny wzrosły, i żądamy od eksporterów wyższej zapłaty, sugerują, żebyśmy poszli sprzedawać nasze produkty w internecie. A państwo, które powinno nas chronić, przygląda się temu pasywnie. Co możemy zrobić?”.
Celem tej książki jest ukazanie gospodarczych, politycznych i ekologicznych współzależności między krajami Afryki i Europy oraz roli, jaką w tych powiązaniach odgrywają indywidualna konsumpcja i polityka handlowa Unii Europejskiej. Autorzy uwidocznili społeczno-ekonomiczne skutki tych procesów dla mieszkańców krajów Afryki Subsaharyjskiej na przykładzie produkcji kakao w Wybrzeżu Kości Słoniowej.
Autorzy obalają wykreowany przez media stereotyp Wybrzeża Kości Słoniowej jako „kraju upadłego”, „Trzeciego Świata bez przyszłości”, permanentnej bellum omnium contra omnes i przeciwstawiają mu pozbawiony uprzedzeń wizerunek suwerennego państwa zmagającego się z wyzwaniami, jakie stawia handel międzynarodowy.
W czasie spotkań promocyjnych autorzy opowiedzą „gorzką historię czekolady”, ewolucję postrzegania kakao – od środka płatniczego i obiektu kultu religijnego w kulturach prekolumbijskich, leku i napoju arystokracji, do rośliny plantacyjnej, przeszczepionej przez Europejczyków do Afryki i Azji. Przedstawione zostaną wyzwania stojące przed „gospodarką kakaową”, takie jak rola łańcucha produkcji, polityka koncernów międzynarodowych. Na koniec omówiony zostanie Sprawiedliwy Handel w kontekście ziaren kakao.
Harmonogram spotkań:
- Kraków 21.01.2013 Kino Pauza Ul. Floriańska 18/5, godz. 18:00 – spotkanie z Katarzyną Szeniawską i Błażejem Popławskim
- Toruń 22.01.2013 Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu, Sala VIII ul. Gagarina 13a, godz. 14:45 – spotkanie z Katarzyną Szeniawską
- Łódź 27.01.2013 Klubokawiarnia LaGranda, ul. ul. Rewolucji 1905 r. 48, godz. 17:00 – spotkanie z Błażejem Popławskim
Wstęp wolny. ZAPRASZAMY!
Książkę można też pobrać w formacie PDF, lub zamówić nezpłatnie korzystając z formularza.
Komentarze