Konsumenci protestują przeciwko głodowym płacom w przemyśle odzieżowym
Czwartek, 17.10.2013. Maria
Pracownica w fabryce odzieżowej w Bangladeszu
Clean Clothes Campaign rozpoczyna ogólnoeuropejską kampanię „Godna Płaca dla Wszystkich”. Konsumenci i konsumentki w 15 krajach Europy, w tym w Polsce, domagają się od marek odzieżowych zapewnienia szyjącym ubrania pracownikom godnej płacy wystarczającej na utrzymanie.
W przemyśle odzieżowym w samej Azji zatrudnionych jest ponad 15 milionów ludzi. Większość z nich zarabia płacę minimalną stanowiącą 1/3 wynagrodzenia pozwalającego na godne życie. Kampania startuje pół roku po katastrofie budowlanej Rana Plaza, w której zginęło 1133 bangladeskich pracowników. Groźba utraty wynagrodzenia z powodu nieobecności w pracy sprawiła, że ryzykowali życiem, żeby zarobić na utrzymanie.
W Bangladeszu, gdzie w przemyśle odzieżowym pracuje około 4 miliony ludzi, aktualna płaca minimalna wynosi zalewie 28,60 euro (3000 taka) miesięcznie. To 11% kwoty, wynoszącej 259,80 euro (27 369 taka), którą Asia Floor Wage Alliance, partner Clean Clothes Campaign, wylicza jako godną płacę dla tego kraju.
W Bangladeszu szyte jest 20% ubrań największej polskiej firmy odzieżowej LPP (właściciela Reserved, Mohito, Cropp, House). Ubrania marki Cropp produkowane były również w Rana Plaza. LPP wciąż odmawia jednak dyskusji o odszkodowaniach dla ofiar katastrofy i nie przystąpiła do Porozumienia na rzecz ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa budynków w Bangladeszu.
W Tygodniu Akcji rozpoczynającym kampanię, Clean Clothes Polska zaprasza:
W środę, 23.10 o godz. 14:00 na KONFERENCJĘ PRASOWĄ w Centrum Prasowym PAP, ul. Bracka 6/8, w Warszawie
W programie: Informacja na temat płac w przemyśle odzieżowym, prezentacja kampanii „Godna Płaca dla Wszystkich” oraz pokaz promującego ją klipu.
Udział wezmą: przedstawicielki Clean Clothes Polska oraz występujący w klipie wspierającym kampanię „Godna Płaca dla Wszystkich” aktorzy: Mateusz Banasiuk, Orina Krajewska i Katarzyna Zawadzka oraz muzyk Piotr ‘Vienio’ Więcławski.
W czwartek, 24.10 na HAPPENINGI przed sklepami firmy LPP zlecającej produkcję w budynku Rana Plaza:
Łódź, g. 14:00 przed rynkiem Centrum Handlowego Manufaktura, wejście od strony przystanków tramwajowych na ul. Zachodniej
Warszawa, g. 18:00 przed sklepem Cropp na Marszałkowskiej (Domy Centrum)
Poznań, g.18:00 przed Centrum Handlowym Stary Browar, wejście od ul. Ratajczaka
Podczas Tygodnia Akcji konsumenci i konsumentki z Polski, Czech, Rumunii i Bułgarii będą wzywać LPP do wzięcia odpowiedzialności za warunki pracy w łańcuchu dostaw składając REKLAMACJĘ kupionych ubrań z powodu łamania praw człowieka przy ich produkcji.
Reklamację można składać online wypełniając formularz dostępny na stronie www.cleanclothes.pl/reklamacja.
Podczas rozpoczynającego się europejskiego Tygodnia Akcji polscy konsumenci i konsumentki mogą przyłączyć się także do ogólnoeuropejskiej petycji na rzecz Godnej Płacy www.cleanclothes.pl/godna_placa.
- Pakiet informacyjny "Godna płaca w zglobalizowanym przemyśle odzieżowym"
- Bangladesz – płace w przemyśle odzieżowym
- Chiny – płace w przemyśle odzieżowym
- Indie – płace w przemyśle odzieżowym
- Kambodża – płace w przemyśle odzieżowym
- Marzenia pracownic o godnej płacy
- Katastrofa Rana Plaza i Porozumienie na rzecz ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa budynków w Bangladeszu
- Wywiady z byłymi pracownicami Rana Plaza i ich rodzinami
Komentarze
Podobne artykuły