Dzień Bez Kupowania 2015
Poniedziałek, 30.11.2015. Katarzyna Salus
"Stop nieuczciwym praktykom handlowym i dominacji supermarketów" - pod takim hasłem świętowaliśmy Dzień Bez Kupowania w Krakowie i w Warszawie.
Każdego roku, w ostatnią sobotę listopada świętowany jest Dzień Bez Kupowania. W całej Europie odbywają się wtedy happeningi i akcje informacyjne.
Z tej okazji Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie zorganizowała w piątek (27.11) przed Galerią Krakowską niecodzienną akcję. Przechodnie byli świadkami pierwszego w historii buntu owoców. Aktywistki i aktywiści przebrani za banany, rozbili mur symbolizujący wielkie sieci spożywcze i bezrefleksyjną konsumpcję. Dlaczego banany? Bo to na plantacjach tych owoców naruszane są prawa człowieka, standardy pracy i przepisy ochrony środowiska. Zbuntowane owoce protestowały przeciwko dominacji supermarketów, które korzystając ze swojej uprzywilejowanej pozycji, zaniżają ceny produktów bezpośrednio wpływając na zarobki pracowników.
W sobotę (28.11) w samo południe, przed Galerią Złote Tarasy w Warszawie odbył się bliźniaczy happening. Prostestowaliśmy przeciwko nadmiernej konsumpcji, nieuczciwym praktykom handlowym stosowanym przez supermarkety i nierównej dystrybucji dóbr na świecie.
Dzień bez Kupowania – o co chodzi?
Kupujemy za dużo. Supermarkety kuszą nas wyjątkowymi okazjami i prześcigają się w oferowaniu nam jak największej ilości towarów za grosze. Szukając sposobu na oszczędzenie paru złotych nie zastanawiamy się czy kolejna rzecz jest nam potrzebna, nie myślimy tez o tym kto płaci prawdziwą cenę. Sklepy wabią nas promocjami, które osiągane są kosztem głodowych zarobków i fatalnych warunków pracy ludzi pracujących przy produkcji czekolady, ubrań, czy przy uprawie owoców.
Dzień Bez Kupowania ma nas skłonić do refleksji nad naszymi codziennymi wyborami konsumenckimi. Jest również skierowany przeciwko nieuczciwej działalności wielkich sieci spożywczych, łamaniu przez nie praw pracowników i nadmiernej eksploatacji środowiska.
Komentarze