"Zmieniaj nawyki na lepsze". Uczennice i uczniowie chcą mieć wpływ na świat!
Czwartek, 17.12.2015. Katarzyna Salus
Czy mamy ma wpływ na rzeczywistość związaną z zależnościami globalnymi? Działania szkół zaangażowanych w projekt „Zmieniaj nawyki na lepsze” pokazują nową perspektywę na edukację aktywizującą uczennice i uczniów.
„Ale co my możemy zrobić?”
Młodzież śledzi trendy, czyta materiały w sieci i jest świadoma nadużyć, zarówno społecznych jak i środowiskowych w gałęziach przemysłu związnych z ubraniami czy elektroniką. Jednak świadomość i wiedza nie idą w parze z postawami i chęcią zmiany nawyków. Dlaczego? Orócz zdobytej albo zasłyszanej czy „wyczytanej” wiedzy następuje smutne przekonanie, że żyjemy w świecie nierówności i...tak już musi być. Edukatorki i edukatorzy podczas warsztatów prowadzonych z młodzieżą na temat odpowiedzialnej konsumpcji często spotykają się z postawą rezygnacji. Młodzież nie widzi mozliwości zmiany sytuacji globalnej.
Masz wpływ!
Najważniejsze w pracy z dziećmi i młodzieżą jest odkrywanie pomysłów na wykonalne i atrakcyjne działania na rzecz bardziej sprawiedliwego świata. Jak to zrobić? W ramach projektu „Zmieniaj nawyki na lepsze” uczniowie z 7 małopolskich szkół brali udział w warsztatach kampanijnych. Celem zajęć było poznanie mechaniki kampanii społecznych oraz wzmocnienie, zainspirowanie i zmobilizowanie uczniów do podejmowania działań na rzecz bardziej odpowiedzialnej konsumpcji. Młodzież dzięki wiedzy zdobytej podczas zajęć zyskała również poczucie wpływu na rzeczywistość i postanowiła skorzystać ze swoich umiejętności poza murami szkoły. Efektem warsztatów są Kampanie Uczniowskie.
Myśl globalnie, działaj lokalnie!
Szkoły zaplanowały i zrealizowały swoje plany dostosowując się do pracy szkoły i specyficznych potrzeb środowiska lokalnego. III LO z Katowic zrealizowało happening przy jednej z najnowszych i największych galerii handlowych w mieście, zwracając uwagę przechodniów na łamanie praw pracowniczych w fabrykach odzieżowych w Azji. Uczniowie z Gimnazjum nr 6 w Jaworznie wykorzystali wydarzenie śródroczne – piknik rodzinny w ramach Dni Otwartych, by przeprowadzić mini-warsztaty z upcyclingu z wykorzystaniem odpadów, przerabiać je na biżuterię i użyteczne akcesoria. Gimnazjum nr 2 w Chorzowie wykorzystało Dni Otwarte by zbierać podpisy pod pilnym apelem Clean Clothes Campaign w sprawie godnej płacy dla szwaczek w krajach produkujących obecnie najwięcej ubrań na świecie. Zespół Szkół Handlowych w Katowicach zaplanował działania rzecznicze skierowane do Urzędu Miasta Katowice, zwracając się do lokalnych władz o miejsce – sklep z produktami ze Sprawiedliwego Handlu, w którym uczennice i uczniowie będą mogli odbywać swoje praktyki zawodowe.
Gimnazjum nr 2 w Zakopanem skorzystało z imprezy lokalnej organizowanej przez władze, by przygotować stoisko z punktem informacyjnym projektu.
Każda ze szkół nawiązała również współpracę z lokalną placówką oświatową – przedszkolem, szkołą podstawową czy gimnazjum, gdzie uczniowie przygotowywali warsztaty dla młodszych.
Zdjęcia z Kampanii Uczniowskich można zobaczyć TUTAJ
Projekt "Zmieniaj nawyki na lepsze" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej oraz programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Komentarze