Banany w Polsce tańsze niż jabłka. Nowy raport Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie
Poniedziałek, 01.02.2016. Katarzyna Salus
Banany to jeden z najczęściej jedzonych owoców w Polsce. Są również jedną z ważniejszych roślin uprawnych przeznaczonych na eksport. Zastanawialiście sie kiedyś, dlaczego jabłko, które wyrosło w sadzie w sąsiedniej wsi, jest często droższe od banana? I kto na tym zarabia?
Od kilkudziesięciu lat gospodarka bananami jest jednym z głównych przykładów niesprawiedliwości w handlu i koncentracji siły rynkowej w rękach kilku międzynarodowych korporacji. W ostatnich latach coraz częściej decydującą rolę w handlu bananami odgrywają sieci supermarketów, znanych dobrze polskim konsumentom. To one, konkurując ze sobą o lojalność klientów, wymuszają na dostawcach z krajów rozwijących się jak najniższe ceny.
Dlaczego banany, które uprawiane są setki mil od starego kontynentu stały się jednym z najpopularniejszych i najczęściej jedzonych owoców w naszym kraju? Jak to się dzieje, że owoce, które muszą przebyć długą drogę statkami, które muszą być przechowywane w chłodniach i dojrzewalniach kosztują mniej niż te, które wyrosły w gospodarstwie w sąsiedniej wsi w Polsce? Kto funduje nam taniego banana i dlaczego niska cena tego owocu jest przyczyną problemów społecznych i ekologicznych w krajach produkcji?
Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie opublikowała raport, który powstał na zlecenie Kampanii Kupuj Odpowiedzialnie Owoce (Make Fruit Fair) Raport dotyczy nieuczciwych praktyk handlowych między importerami owoców w Europie a producentami bananów, oraz ich konsekwencji dla rolników i pracowników plantacji.
Pełną treść raportu „Banany na rynku europejskim i w Polsce. Łańcuchy wartości oraz konsekwencje nieuczciwych praktyk handlowych” można przeczytać pod tym linkiem: www.ekonsument.pl/materialy/pobierz/625
Komentarze