Piñatex - skóra z liści ananasa
Poniedziałek, 07.03.2016. Katarzyna Salus
Pewnie słyszeliście o sztucznej skórze i syntetycznych zamiennikach z PCV, ale czy znacie skórę wykonaną z ananasów?
Piñatex znalazł sposób na wykorzystanie odpadów z tropikalnych owoców, aby stworzyć modne, wytrzymałe i biodegradowalne produkty ze sztucznej skóry. Kluczowe jest przetwarzanie liści ananasa w taki sposób, by z włókien można wyprodukować materiał podobny do skóry, nadający się do produkcji butów i torebek.
Carmen Hijosa, hiszpański projektant wpadł na pomysł stworzenia Piñatexu po służbowej wizycie na Filipinach. Widząc jak funkcjonują garbarnie, pomyślał o alternatywnym rozwiązaniu, wolnym od zabijania zwierząt a zarazem biodegradowalnym i bezpiecznym dla środowiska. Inspiracją były również tradycyjne koszule utkane z włókien ananasowych liści, często noszone przez tubylców. Doprowadziło to do pięcioletniego projektu badawczego, mającego na celu wyprodukowanie wegańskiej i biodegradowalnej alternatywy dla wyrobów skórzanych.
Poza niewątpliwymi atutami wyrobów Piñatex, takimi jak cruelty free oraz biodegradowalność, dodatkowym plusem jest fakt, że produkcja z odpadów ananasowych daje pracę lokalnej ludności. Każdy wyrób może zostać wyrzucony na kompost. Resztki powstające w procesie produkcji można wykorzystać w postaci biomasy jako nawóz, co daje dodatkowe źródło dochodu dla pracowników.
Ciekawe czy wyroby Piñatex pachną ananasem. Byłoby to dodatkowym atutem tego rewelacyjnego materiału.
Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak wykonane są Twoje buty, wesprzyj naszą akcję na PolakPotrafi.pl. Prześwietl przemysł obuwniczy i pomóż nam wysłać szpiega: https://polakpotrafi.pl/projekt/wyslij-szpiega-do-fabryki
Tłumaczenie: Maciej Skinderowicz
Komentarze