Risque Design - wyrzeźbione buty. Historia o światozmieniaczach z Filipin.
Wtorek, 08.11.2016. Katarzyna Salus
Risque Designs to przedsiębiorstwo społeczne z Manilii na Filipinach, które wspiera lokalnych rzemieślników, w tym przede wszystkim rzeźbiarzy. Przez lata tworzyli oni głównie figurki i symbole religijne, którymi niewiele osób się interesowało. Tal postanowiła wykorzystać ich umiejętności w nietypowy sposób.
"Ludzie, często z biednych społeczności, posiadają wyjątkowe umiejętności, ale nie są innowacyjni pod względem projektowania, dlatego zdecydowałam się pojechać tam i zobaczyć co możemy razem zrobić. Wszystko zaczęło się kilka lat temu, kiedy próbowałam importować buty i ogromnie frustrowały mnie podatki i inne związane z tym problemy. Pomyślałam więc: może zaczniemy produkować buty na Filipinach? Chcąc stworzyć niepowtarzalną markę zaprosiłam rzeźbiarzy do współpracy" - opowiada Tal de Guzman, założycielka Risque Designs.
Dziś umiejętności rzeźbiarzy i innych społeczności wykorzystywane są w produkcji dość nietypowych butów: ręcznie rzeźbione obcasy, tradycyjne wzory i materiały. Produkcja butów nie jest jednak prostym zadaniem.
"Musimy sprostać wielu wyzwaniom, szczególnie tym związanym z produkcją i sprzedażą. Kiedy zaczynałam, korzystałam z usług firmy sprzedażowej, mieliśmy wiele problemów z produkcją, jakość nie była dobra, buty wracały, bo klienci i klientki nie byli zadowoleni. To trudne, ponieważ tak wiele rzeczy w produkcji butów może pójść nie tak. Myślę, że z całego sektora mody buty są szczególnie trudne. Na przykład, dla ubrań możesz mieć tylko trzy rozmiary: mały, średni, duży. Przy butach potrzebujesz dużo więcej. Jednym z największych problemów jest równowaga między zapotrzebowaniem, a tym ile produkujemy. Powoli do tego dochodzimy" - kontynuuje Tal.
Po kilku latach Risque Design posiada już swoje stoisko w jednym z centrów handlowych. Do tej pory wystawiali się tylko na targach, również tych międzynarodowych. Ich pierwszy cel to jednak lokalna społeczność. Firma równolegle rozwija się lokalnie i międzynarodowo, ale najważniejszy jest wzrost lokalny. Szukają celebrytów i celebrytek do współpracy, bo ludzie idą za gwiazdami. Chcą jednak ludzi, którzy nie tylko są popularni, ale też wspierają lokalne produkty.
Bycie Flipińczykiem czy Filipinką to bardzo ważny punkt dla większości Światozmieniaczy z Filipin, z którymi rozmawiali Anna Książek i Andrea Pucci. Ich chęć zmieniania świata często wiąże się z głęboką potrzebą działania i polepszania życia rodaków i rodaczek. Jak to zrobić?
"Bądź tą osobą, która pomaga innym, tylko tyle. Przygotuj się na trudną podróż, jeśli pracujesz z tradycyjnymi społecznościami, nie mają oni systemu… pracują inaczej. Musisz się dostosować. Nie możesz oczekiwać od społeczności takiej samej relacji jaką masz na przykład z korporacją. Musisz zrozumieć i być elastycznym. Jest spora szansa, że społeczność nie wykona zlecenia na czas, ponieważ ktoś umrze, będzie jakiś festiwal i nic nie możesz na to poradzić, tak to działa" mówi Tal.
Autorzy: Anna Książek i Andrea Pucci
Więcej informacji o Risque Design: risquedesignsph.com
Więcej historii o Światozmieniaczach z Filipin i nie tylko: exchangebabel.com.
Komentarze