
Globalny łańcuch dostaw obuwia jest złożony, ale nie musi być tajny.
Wiedząc w których fabrykach składają zamówienia poszczególne firmy, możemy wymagać od nich wzięcia odpowiedzialności za warunki produkcji. Pracownicy mogą wtedy bronić swoich praw, zgłaszać problemy dotyczące płac i bezpieczeństwa i ubiegać się o odszkodowanie po wypadku. W jawnym łańcuchu firmy lepiej rozumieją problemy dotyczące pracowników i środowiska i mogą im przeciwdziałać. Wiedza o tym, gdzie produkowane są nasze buty, pomaga nam wszystkim, bo możemy wtedy podejmować bardziej świadome decyzje i wzywać do zmian.
Marki muszą wziąć odpowiedzialność za prawa człowieka w całym swoim łańcuchu dostaw.
Międzynarodowe marki obuwnicze często odmawiają wzięcia odpowiedzialności za prawa człowieka przy produkcji sprzedawanych przez nie artykułów, np. butów. Twierdzą, że to lokalne garbarnie i fabryki powinny zapewnić bezpieczne i uczciwe warunki produkcji. Jednak od 2011 roku Wytyczne ONZ ds. biznesu i praw człowieka nakładają na państwa oraz na firmy obowiązek poszanowania praw człowieka w całym łańcuchu dostaw. Według tych wytycznych, firmy powinny podejmować konkretne kroki w celu zrozumienia, monitorowania i łagodzenia negatywnego wpływu swojej działalności na prawa człowieka.
Apeluj z nami do CCC, Deichmanna, Campera, Prady, Birkenstocka, Leder & Schuh o publikowanie listy dostawców i szanowania praw człowieka w całym łańcuchu dostaw.