Puzzlingo. Odpowiedzialny serwis z prezentami
Czwartek, 01.06.2017. Katarzyna Salus
Puzzlingo. Odpowiedzialny serwis z prezentami
Fot. Arte Aria Artesania
Coraz więcej wiemy o warunkach pracy w fabrykach w Chinach, przy produkcji skóry w Indiach, w szwalniach w Bangladeszu czy na plantacjach bananów w Ameryce Łacińskiej. Nie zgadzamy się na niesprawiedliwość, niskie płace, poniżanie, pracę dzieci. Protestujemy przeciwko środkom chemicznym zabijającym pszczoły i przeciwko wycinaniu lasów na Sumatrze. Martwimy się o przyszłość naszych dzieci, którym przyjdzie żyć w coraz bardziej skażonym środowisku.
Dlaczego to wszystko się dzieje? W dużej mierze przez dążenie do maksymalizacji zysku. Dla większości koncernów zadowolenie inwestorów i udziałowców jest ważniejsze niż życie i zdrowie pracowników na drugim końcu świata. Zysk i wzrost stoją wyżej w hierarchii niż ochrpona środowiska czy prawa człowieka. To jednak tylko część problemu. To my, konsumenci chcemy kupować więcej i taniej. Nie łudźmy się, jednym z podstawowych czynników decydujących o zakupie jest cena. To dlatego buty produkowane są w Azji. Bo cena czyni cuda. Coraz więcej firm twierdzi, że możesz kupić więcej za mniej.

Teraz dobra wiadomość. W Polsce ciągle jeszcze jest wiele firm produkujących dobrej jakości produkty, z poszanowaniem praw pracowniczych i środowiska naturalnego. Muszą się one jednak zmagać z ogromną presją cenową nie tylko ze strony konkurencji dużych, międzynarodowych firm produkujących w Azji. Nie stać ich na drogą reklamę ani na własne sklepy w galeriach handlowych wielkich miast. Te firmy potrzebują naszego wsparcia.
 
W proteście przeciwko zalewowi marnej jakości produktów powstał serwis Puzzlingo.pl. Jego pomysłodawcy zadali sobie pytanie: jak sprawić, żeby Polacy kupowali produkty najwyższej jakości, wytwarzane lokalnie, z poszanowaniem dla środowiska? Tak jak zabawki oferowane przez takie polskie firmy jak Planeco, Jestem w Bajce, Oloka-Gruppe czy Arte Aria Artesania. Twórców Puzzlingo zainspirował sukces serwisu lokalnyrolnik.pl, na którym można kupić żywność produkowaną blisko własnej kuchni, oraz świadomość, że żeby coś się zmieniło na lepsze w naszych przyzwyczajeniach konsumpcyjnych, potrzebne jest zaangażowanie całego społeczeństwa.
 
Puzzlingo.pl jest serwisem z prezentami. Produkty które tam znajdziecie muszą spełniać wysokie wymagania dotyczące wpływu na środowisko naturalne, warunków i miejsca produkcji oraz śladu węglowego. Wszystkie te kryteria znajdziecie na naszej stronie w zakładce Dobre Zakupy. Oczywiście takie produkty są droższe, dlatego na Puzzlingo podzielone są one na wirtualne puzzle, z których każdy ma określoną wartość. Wybierasz dla siebie produkt i informujesz o tym rodzinę i znajomych. Kto chce dorzucić się do prezentu, wybiera jeden z puzzli i płaci za niego online. Po zebraniu wszystkich puzzli, wymarzona zabawka dla twojego dziecka czy na przykład roczny karnet do teatru wędruje do ciebie. Wszyscy są zadowoleni: Ty – bo spełniło się Twoje marzenie, a obdarowujący – bo nie musieli się głowić, co ci kupić, ani dołączać do tłumów w galeriach handlowych. Razem wspieracie polskie rodzinne firmy i dostajecie produkty wysokiej jakości.
 
Ideę 3R (Reduce, Reuse, Recycle) można zrealizować tylko wtedy, kiedy będziemy kupować te rzeczy, które są nam naprawdę potrzebne. I tylko takie, które nie popsują się po kilku tygodniach. Twórcy Puzzlingo wierzą, że warto wspierać lokalne firmy nawet jeśli jest drożej, obdarowywać dzieci zabawkami, które nie są reklamowane w telewizji i kupować w lokalnych księgarniach, nawet jeśli nie są tak zaopatrzone jak Amazon.
 
Komentarze
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie

Projekty