W sobotę 1 lipca Alberto Román Acosta González, został zamordowany na plantacji cukru Valle del Cauca. Atak ten został poprzedzony wybuchem granatu w marcu bieżącego roku w biurach SINTRAINAGRO w departamencie Magdalena, gminie Ciénaga.
W odpowiedzi na ostatni atak, SINTRAINGRO wzywa do międzynarodowego poparcia postulatu w sprawie przeprowadzenia przez kolumbijskiego Prezydenta Juan Manuel Santos Calderón i jego rządu pełnego i przejrzystego dochodzenia, dotyczącego ostatniego zabójstwa oraz podjęcia odpowiednich kroków w celu zapewnienie bezpieczeństwa przywódcom i członkom związku.
Wyślij wiadomość do Prezydenta Kolumbii Juan’a Manuela Santos Calderóna, Ministra Spraw Wewnętrznych Guillermo Rivera Floreza, Prokuratora Generalnego Luisa Eduardo Montealegre i Dyrektora Departamentu Ochrony Ludowej, Diego Fernando Mora.
Więcej informacji
SINTRAINAGRO reprezentuje 35 000 pracowników, zajmujących się produkcją i/lub eksportem bananów, trzciny cukrowej, oleju palmowego, ryżu i kwiatów. W przeszłości związek wspierał wszystkie pokojowe negocjacje prowadzone w kraju. Niestety działania te nie spodobały się głównie przedstawicielom przedsiębiorców co doprowadziło do powstania grupy uzbrojonych przeciwników tych działań. Jak dotąd w Kolumbii zamordowanych zostało około 1300 przywódców i członków związku, głównie przez grupy paramilitarne i stronników przedsiębiorców. Z tego powodu SINTRAINAGRO zostało zmuszone do wniesienia prośby o ochronę i bezpieczeństwo przywódców związkowców. Ochrona ta została wycofana po podpisaniu niedawnej umowy pokojowej z FARC w Kolumbii. Jednak jak wykazał niedawny atak, związkowcy wciąż są narażeni na działania uzbrojonych grup przeciwnych procesowi pokojowemu.
Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych (ITUC) co roku publikuje wyniki badań dotyczących naruszeń praw pracowniczych, dokonanych przez rządy i pracodawców na całym świecie. Badania przeprowadzone w 2016 roku pokazały, że Kolumbia zalicza się do jednego z dziesięciu najniebezpieczniejszych krajów dla związkowców na świecie. Jak podaje ITUC: “Związkowcy w Kolumbii w ciągu ostatnich dziesięcioleci byli bezkarnie mordowani. W 2015 r. w Kolumbii zarejestrowano 20 morderstw związkowców – najwięcej pośród wszystkich krajów”.
Od czasu podpisania porozumienia pokojowego w ubiegłym roku pomiędzy rządem kolumbijskim a FARC, ataki na aktywnych obrońców praw człowieka, środowiska i związków zawodowych narastały. Według ostatniego dokumentu China Global Television Network – wzrost morderstw aktywistów w Kolumbii stanowi zagrożenie dla pokoju – od czasu podpisania porozumień pokojowych zamordowano w kraju 130 aktywistów.
Alberto Román Acosta González |
Narodowy Związek Pracowników Przemysłu Rolniczego (SINTRAINAGRO) jest związkiem zawodowym, który reprezentuje 35 000 pracowników sektora rolnego, pracujących przy uprawie bananów, trzciny cukrowej, ryżu, kwiatów i oleju palmowego w Kolumbii. Organizacja od ponad 45 lat działa na rzecz praw pracowniczych i ochrony produkcji w tych ważnych ekonomicznie dla Kolumbii sektorach. Produkcja rolno-przemysłowa odbywa się w Kolumbii w regionach objętych wieloma konfliktami społecznymi, a nielegalne grupy terrorystyczne działające na tych terenach od dłuższego czasu obierają działaczy związków zawodowych za cel swoich ataków.
Morderstwo ponad 1300 naszych kolegów, w tym członków związku i liderów, doprowadziło nas do wniesienia prośby o ochronę rządową Kolumbijskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych dla niektórych z naszych liderów. Dzięki temu udało nam się kontynuować działalność związkową w Kolumbii.
Część naszej aktywności związkowej doprowadziła nas do zaangażowania w działania na rzecz wspierania procesu pokojowego pomiędzy partyzantami FARC a rządem kolumbijskim. Tym samym przez tych, którzy sprzeciwiają się procesowi pokojowemu, zostaliśmy wyznaczeni jako cel terrorystyczny. Jednak zamiast przyznania zagrożonym liderom związku odpowiedniej ochrony, rząd Kolumbii wycofał działania ochronne, które zostały wcześniej dla tych przywódców wprowadzone. Swoją decyzję uzasadniają faktem, że partyzantka FARC została zdemobilizowana, a zatem bezpieczeństwo liderów nie jest już zagrożone. Jednakże, 1 lipca 2017 r. w regionie Valle del Cauca został zamordowany nasz kolega ALBERTO ROMAN ACOSTA GONZALES, prezes oddziału Guacarí w SINTRAINAGRO.
W związku z tym poszukujemy solidarności na szczeblu krajowym i międzynarodowym od organizacji zajmującymi się ochroną praw człowieka, ruchów związkowych oraz instytucji państwowych, zajmujących się bezpieczeństwem przywódców związków w Kolumbii. Żądamy, aby kolumbijski prezydent Juan Manuel Santos Calderón i jego rząd respektowali międzynarodowe konwencje praw człowieka i wolności związkowej oraz trwale zagwarantowali, że będziemy mogli prowadzić działalność związkową, bez opłakiwania śmierci jakiegokolwiek innego działacza związkowego w Kolumbii.
NARODOWY KOMITET WYKONAWCZY SINTRAINAGRO
Medellín, 4 lipca 2017 r.