Naprawmy modę. Nasz poradnik dla odpowiedzialnych konsumentek i konsumentów.
Środa, 29.11.2017. Maria Huma
Nikt z nas nie chce, żeby nasze buty i ubrania przyczyniały się do czyjejś krzywdy. Wielkie marki zgarniają jednak ogromne zyski, podczas gdy pracownicy i pracownice dostają głodowe płace, ryzykując pracą w niebezpiecznych warunkach. Co możemy zrobić, by mieć pewność, że ludzie, którzy szyją nasze ubrania i buty, są traktowani fair? Polecamy nasz nowy poradnik.
W sieciówkach nowe trendy pojawiają się co tydzień, a przemysł szybkiej mody chce nas przekonać do kupowania jak najwięcej i jak najszybciej – żeby super wyglądać na sobotniej imprezie czy kiedy tylko chcemy. To świetnie, prawda? Nie bardzo. Bo jak mówi brytyjska dziennikarka Lucy Siegle: „Szybka moda nie jest za darmo. Ktoś, gdzieś płaci za nią wysoką cenę”.
Problemem jest nie tylko szybka, tania moda z sieciówek. Metka z wysoką ceną nie gwarantuje, że para butów czy dżinsów została wyprodukowana w sposób odpowiedzialny. Wiele osób przyznaje, że ma buty, których nigdy nie nosi, a nawet że wyrzuciło jakiś ciuch po założeniu go tylko raz. W rezultacie konsumentki i konsumenci w Europie wyrzucają tony ubrań każdego roku.
Czy jednak możemy zrobic coś, by "naprawić modę"? Na to pytanie odpowiada nasz nowy poradnik "Naprawmy modę. Wskazówki dla odpowiedzialnych konsumentów i konsumentek". Z poradnika dowiecie się jak zwolnić tempo szybkiej mody, jak zatroszczyć się o swoje ulubione ciuchy by starczyły na dłużej i jak wymagać od firm by dbały o swoich pracowników.
A co TY możesz zrobić już teraz?
>> Kupuj w sklepach z odzieżą używaną. Adresy fajnych second-handów w różnych miastach znajdziesz w „Spacerowniku”: www.ekonsument.pl/spacerownik
>> Kupuj odpowiedzialnie: rozejrzyj się, znajdź marki, którym ufasz i wiesz, że traktują pracowników i pracownice fair. Dużo ciekawych propozycji znajdziesz w naszych „Dobrych Zakupach” na stronie: www.ekonsument.pl/dobrezakupy
>> Nie jesteś pewna/pewien, czy marka, która znalazłaś/eś jest w porządku? Wejdź na stronę naszego sklepiku: www.sklep.ekonsument.pl. W naszym sklepie sprzedajemy tylko produkty certyfikowane, od lokalnych, znanych i zaufanych dostawców, artystów i rękodzielników.
>> Kiedy następnym razem będziesz szukać nowych butów i ciuchów, zapytaj w sklepie, gdzie je wyprodukowano. Pokaż, że zależy ci, aby firma opublikowała listę swoich dostawców, a prawa pracownicze były respektowane. Na ostatniej stronie poradnika znajdziesz pocztówkę, którą możesz wydrukować, podpisać i zostawić w sklepie.
_____________________________________________________________________________________________
Artykuł powstał w ramach projektu „Kupuj Odpowiedzialnie Buty” i jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej oraz programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2017 r. Za treść artykułu odpowiada kampania Kupuj Odpowiedzialnie Buty. Poglądy w niej wyrażone niekoniecznie odzwierciedlają oficjalne stanowisko Unii Europejskiej, ani nie mogą być utożsamiane z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Komentarze