Dobre zakupy – jak się zarazić modą na odpowiedzialność?
Środa, 17.10.2018. Katarzyna Salus
Dobre zakupy – jak się zarazić modą na odpowiedzialność?
Fot. Yuriy Trubitsyn on Unsplash
Na pewno kupujesz ubrania czy buty. Chcesz by były modne, ładne i wygodne, ale czy zastanawiasz się skąd pochodzą? Czy Twoje buty przypadkiem nie zawierają szkodliwych chemikaliów? Ile zarobiły szwaczki, które uszyły Twoje spodnie? I gdzie trafiają pieniądze, jakie zostawiasz w sklepie? Odpowiedzi na te pytania znają marki modowe.  
To właśnie marki modowe, otrzymujące większość pieniędzy które płacisz za ubrania, mają realny wpływ na pracę i życie szwaczek. Mają też dostęp do informacji o chemikaliach używanych do produkcji Twoich ciuchów czy butów. Powinny więc sprawdzać miejsca produkcji, zapewniać bezpieczne warunki pracy i godne płace, zadbać o środowisko no i informować o tym nas, konsumentów i konsumentki, którzy płacą za ich produkty.
 
Czy to robią? Rzadko, ale zdarza się, że tak. Warto je do tego zachęcać!
 
JAK URZĄDZONY JEST PRZEMYSŁ MODOWY?
 
Marki modowe nie mają własnych miejsc produkcji, zlecają ją fabrykom w krajach, gdzie jest taniej, a normy ochrony środowiska nie są wyśrubowane. Te fabryki często podzlecają szycie mniejszym fabrykom, a te kolejnym warsztatom. Często markowe ciuchy czy buty szyją pracownice chałupnicze, w swoich domach w Indiach czy Bangladeszu...
 
Łańcuch produkcji ubrań ma więc wiele ogniw, a jego prześledzenie to robota dla detektywa. Na każdym z tych etapów pracują ludzie, często w niebezpiecznych warunkach i za głodowe pensje. Cały ten proces wymaga także masy chemikaliów, od pestycydów przy produkcji bawełny po wybielacze, farby, garbniki czy kleje.
 
Dlatego tak ważna jest wiedza o tym, gdzie powstały nasze ubrania i buty, która pozwoli Ci na sprawdzenie czy przy ich produkcji nie cierpieli ludzie i środowisko, a także czy nie ucierpi Twoja skóra, kiedy już na siebie włożysz nowe spodnie czy sandały…
 
Nie chcesz by Twoje zakupy przyczyniały się do cierpienia ludzi i niszczenia środowiska? My też nie, dlatego działamy. Możesz do nas dołączyć! Tak się składa, że firmom najbardziej zależy na klientach, którzy płacą za ich produkty, czyli na Tobie. Wykorzystaj to!
 
 
Chcesz kupować od odpowiedzialnych firm? Poniżej podpowiemy Ci jak to zrobić.
Chcesz wiedzieć jak działają kampanie konsumenckie i jak możesz się zaangażować? Kliknij TUTAJ
 
 
 
 
Komentarze
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie

Projekty