5 marek zabawek, które warto poznać
Wtorek, 23.05.2023. Katarzyna Salus
Fot. Katerina Kucherenko
W Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie zwracamy szczególną uwagę na te produkty, które znajdują się w bezpośrednim kontakcie z nami albo z naszymi bliskimi. Dziś mając na uwadze dobro dzieci, miło nam podzielić się rekomendacjami dot. marek zabawek, które w naszej opinii są odpowiednie i bezpieczne dla najmłodszych.
Jak wiadomo dzieci są szczególnie narażone na oddziaływanie niebezpiecznych substancji chemicznych stąd warto wybierać te zabawki, które tworzone są z bardziej przyjaznych i naturalnych surowców i które przy okazji niosą w sobie wartość edukacyjną. Jeśli jesteś zainteresowany/a, które marki są bardziej odpowiedzialnie, sięgnij do naszej aplikacji Dobre Zakupy, czyli podręcznej "ściągawki", która w gąszczu globalnych i lokalnych firm pozwoli Ci wybrać te, które poważnie podchodzą do kwestii ochrony środowiska, ekologii i odpowiedzialności społecznej.
Poniżej prezentujemy 5 marek zabawek, które szczerze polecamy i którym warto zaufać. Oczywiście to nasz subiektywny wybór. Jesteśmy ciekawi co Ty byś do tej listy dopisał/a?
Zabawki, po które chętnie sięgamy myśląc o najmłodszych:
Lassig to niemiecka marka, zajmująca się tworzeniem ubranek, akcesoriów i zabawek dla dzieci. Produkty powstają z różnych surowców: porcelany, silikonu, wiskozy bambusowej, melaminy, bawełny organicznej z certyfikatem GOTS i Oeko-Tex. Zabawki wykonane są głównie z plastiku z recyklingu, niezawierającego BPA ani innych szkodliwych substancji chemicznych. Lunchboxy produkowane są ze stali nierdzewnej. Opakowania tworzone są z materiałów z recyklingu. Marka posiada linię produktów o nazwie "About Friends", która wspiera projekt dla dzieci, którego celem jest ułatwienie komunikacji między rodzinami z różnych środowisk, propagowanie tolerancji i ułatwianie zrozumienia różnic. Ponadto marka aktywnie wspiera chore dzieci, promuje wychowanie bez przemocy, finansuje szkółki piłkarskie dla maluchów oraz ratuje zagrożone gatunki zwierząt. Marka od 2021 roku jest neutralna dla klimatu.
Zobacz ranking >>
Zobacz ranking >>
Bajo to polska marka, która zajmuje się produkcją drewnianych zabawek dla dzieci. Zabawki powstają z drewna drzew liściastych, które pochodzą z miejsc o zrównoważonej gospodarce leśnej. Skrawki materiałów firma pozyskuje od producentów mebli i parkietów. Do produkcji stosuje także tekturę, filc wełniany oraz bawełnę organiczną. Filozofią marki jest jak najdłuższe używanie zabawek, dlatego zajmuje się naprawą i wymianą brakujących elementów. W procesie produkcyjnym firma zwiększa zużycie odnawialnych źródeł energii: dach fabryki pokryty jest panelami słonecznymi. Bajo zatrudnia osoby starsze i z niepełnosprawnościami. Ponadto kształci dzieci i młodzież z okolicznych wsi i szkół zawodowych. Jest także partnerem ośrodków terapeutycznych i ośrodków dla nieletnich.
Plan Toys jest tajską firmą, produkującą zabawki z pozyskiwanego z wyeksploatowanych drzew kauczukowca. Gdy drzewa na plantacji przestają dawać lateks zostają przeznaczone do wycięcia i produkcji zabawek, a na ich miejsce sadzi się następne. Do produkcji stosowane są wyłącznie barwniki na bazie wody, nie zawierające rtęci, ołowiu i innych metali ciężkich, tusz sojowy, a także kleje bez formaldehydu. W celu zmniejszenia oddziaływania na środowisko w czasie produkcji, w firmie wdrożony jest system minimalizacji zużycia surowców i produkcji odpadów a także wykorzystywanie energii ze źródeł odnawialnych. Fabryka zabawek Plan Toys, mieszcząca się w miejscowości Trang w południowej części Tajlandii posiada certyfikat SA 8000, świadczący o przestrzeganiu praw pracowniczych zgodnie z najważniejszymi konwencjami Międzynarodowej Organizacji Pracy.
Amerykańska marka Tender Leaf Toys to wysokiej jakości zabawki dla dzieci. Produkty tworzone są z drewna kauczukowego (który jest produktem ubocznym przemysłu lateksowego), posiadającego certyfikat FSC. Dodatkowo każda zabawka jest ręcznie malowana, składana i pakowana w tekturę z recyklingu. Farby, którymi malowane są zabawki wolne są od niebezpiecznych związków chemicznych i metali ciężkich. Cały proces produkcji odbywa się w jednej fabryce w Indonezji, gdzie właściciele marki mają stały i bezpośredni kontakt z pracownikami i pracownicami, z którymi na bieżąco ustalają zasady współpracy.
Janod to francuska marka zabawek dla dzieci, która działa na rynku od 1970 roku. W ofercie znajdziesz ponad 500 produktów takich jak: drewniane zabawki, puzzle, układanki czy zabawki magnetyczne. Wszystkie zabawki produkowane są we Francji. Zabawki powstają głównie z drewna z certyfikatem FSC, a opakowania tworzone z materiałów biodegradowalnych. Farby stosowane w produkcji są na bazie wody. Marka angażuje się także w działania prośrodowiskowe, wspierając francuski odział WWF czy uczestnicząc w projektach edukacyjnych dla dzieci.
Dlaczego warto zainstalować aplikację Dobre Zakupy?
- to jedyna w Polsce baza ekologicznych, bardziej przyjaznych środowisku i odpowiedzialnych społecznie firm,
- promujemy odpowiedzialną modę, ekologiczne produkty i zdrową żywnosć,
- marki przechodzą niezależną weryfikację ekspertów,
- baza jest ciągle aktualizowana i zawiera ponad 660 marek z 8 różnych kategorii produktów,
- podręczna „ściągawka”, dzięki aplikacji na smartfony
Wiarygodność i niezależność, czyli skąd czerpiemy dane?
Dobre Zakupy stworzyły niezależne ekspertki z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie. W trakcie prześwietlania danej marki wykorzystywałyśmy dane dostępne w przestrzeni publicznej: strony www, raporty publikowane prze firmy, raporty CSR, raporty niezależnych organizacji pozarządowych, certyfikaty. Marki znajdujące się w Dobrych Zakupach zostały „prześwietlone” przez nas w dwóch podstawowych kategoriach: ekologia i społeczeństwo.
- Kategoria ekologia dotyczy wpływu na środowisko (1) zastosowanych surowców, (2) technik produkcji, (3) zarządzania środowiskiem, (4) zastosowanego opakowania oraz (5) wielkości śladu węglowego.
- Kategoria społeczeństwo obejmuje trzy obszary: (1) standardy pracy na przestrzeni całego łańcucha dostaw, (2) ekonomię społeczną oraz (3) przejrzystość.
W każdej podkategorii przyznajemy określoną liczbę punktów, które następnie sumujemy, aby uzyskać dwie końcowe oceny w obszarach ekologii i społeczeństwa. W każdym z tych obszarów można otrzymać maksymalnie 7 punktów.
Punktacja jest szczegółowo określona regulaminem, który dostępny jest TUTAJ.
Dobrych Zakupów możesz używać poprzez stronę internetową lub ściągnąć jako aplikację na Androida lub iOS. Aplikacja jest bezpłatna i nie zawiera reklam!
Komentarze