Stacja Osiecka i mikroświat pod stopami – Mazurskie spotkanie z naturą i muzyką
Wtorek, 01.07.2025. Joanna Sawicka

Fot. Joanna sawicka
Już 6 lipca, podczas kolejnej edycji wydarzenia „Stacja Osiecka” w Wydminach na Mazurach, będzie można obejrzeć premierowo wystawę zdjęć „Gleba. Mikroświat pod naszymi stopami” autorstwa młodych mieszkanek i mieszkańców regionu. Prezentowane prace są efektem akcji organizowanej przez Fundację Kupuj Odpowiedzialnie wspólnie z lokalnym stowarzyszeniem Kombajn Kulturalny.
„Stacja Osiecka. Przystanek Wydminy” to wyjątkowe koncerty, które sięgają do niezapomnianej twórczości Agnieszki Osieckiej. W tym roku „Osiecką po męsku” zaśpiewa Marcin Januszkiewicz, przy akompaniamencie Łukasza Czekały i Bartka Albera.
Kiedy? 6 lipca (niedziela), godz. 20:30
Gdzie? Dworzec kolejowy Wydminy, ul. Kolejowa 4
Wstęp wolny!
Gleba pod lupą
W połowie czerwca br. dwanaście młodych osób z Wydmin i okolic, wspieranych przez przyrodnika Łukasza Długowskiego (Mikrowyprawy) i fotografa Marcina Łobrowa (Kombajn Kulturalny), wyruszyło na wyjątkową wyprawę do Puszczy Boreckiej. Celem było nie tylko poznanie tajemnic natury, ale też uchwycenie jej piękna i różnorodności na zdjęciach. Przygoda odbyła się w ramach projektu „Rural Voices 2030”, który wspiera młodzież z terenów wiejskich i małomiejskich w rozwijaniu świadomości ekologicznej i aktywnego działania na rzecz środowiska.
Efektem wyprawy i procesu twórczego jest wystawa fotograficzna stworzona przez młodych mieszkańców i mieszkanki regionu. Ich spojrzenie na przyrodę cechuje wrażliwość, uważność i głębokie zrozumienie roli natury w naszym życiu. Szczególną uwagę młodzież poświęciła glebie i jej funkcji w ekosystemie.
Gleba ma ogromne znaczenie dla zachowania bioróżnorodności, gdyż jest siedliskiem dla aż 59% wszystkich gatunków występujących na Ziemi. Ponadto jest fundamentem zdrowej i pełnowartościowej żywności, a także chroni nas przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak susza i powodzie. Niestety, przemysłowe rolnictwo, zanieczyszczenie środowiska, góry odpadów i powszechna betonoza sprawiają, że życiodajna gleba ulega coraz szybszej degradacji. Dlatego właśnie potrzebne są inicjatywy, który będą zachęcać do jej ochrony.
„Osiecka po męsku”
Wystawę będzie można obejrzeć w Wydminach przy okazji tegorocznej edycji wydarzenia „Stacja Osiecka”, które cyklicznie przyciąga osoby mieszkające i wypoczywające w okolicy. W tym roku na scenie wystąpi Marcin Januszkiewicz, a akompaniować mu będą Łukasz Czekała (skrzypce) i Bartek Alber (gitara).
Koncert „Osiecka po męsku” wypełnią odważne wersje wielkich przebojów, ale też piosenek mniej znanych. Marcin Januszkiewicz jako aktor rozumie, że słowa zwykle są „o czymś”, jednak nie ulega terrorowi jedynej słusznej interpretacji i bawi się tekstem. Jest także muzykiem, więc swobodnie żongluje wokalnymi konwencjami, naginając nieśmiertelne frazy. Traktuje głos jako instrument, wspomagany akompaniamentem kolegów z zespołu.
Pomysłodawcami i organizatorami koncertów „Stacja Osiecka. Przystanek Wydminy” są członkowie stowarzyszenia Kombajn Kulturalny, organizacji działającej od 2012 roku na rzecz promocji regionu Mazur oraz aktywizacji lokalnej społeczności. Stowarzyszenie ma za sobą wiele udanych przedsięwzięć, m.in. 9 edycji festiwalu muzycznego „Jam na Polu”, który gościł takie gwiazdy jak Paulina Przybysz, Bibobit, Maria Sadowska, Jacek „Budyń” Szymkiewicz czy O.S.T.R., oraz 8 edycji wydarzenia „Stacja Osiecka. Przystanek Wydminy”.
Celem projektu „Rural Voices 2030” jest wzmocnienie świadomości i krytycznego rozumienia globalnych współzależności wśród młodzieży z wiejskich i małomiejskich obszarów oraz ich aktywne zaangażowanie na rzecz zrównoważonego rozwoju na poziomie lokalnym i globalnym. Jest to część europejskiej inicjatywy „Rural Voices 2030. Engaging young rural European citizens in a gender responsive approach to soil protection”, którą współtworzy 14 organizacji z 12 państw członkowskich UE. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach programu DEAR oraz ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.
Komentarze