Włącz się w dyskusję i działania – problem ubóstwa i głodu na świecie jest naszym problemem!
Wtorek, 14.09.2010. Andrzej
źródło fotografii: http://64.202.120.86/upload/image/news/organic-farming-to-feed-the-world/food-1.jpg
Polska Zielona Sieć serdecznie zaprasza zainteresowane organizacje pozarządowe do udziału w międzynarodowym seminarium na temat wpływu polityki Unii Europejskiej na rolnictwo w krajach rozwijających się i w Europie, które odbędzie się w dniach 16-18 listopada w Warszawie.
Seminarium „Spójność polityk UE na rzecz rozwoju i suwerenności żywnościowej” organizowane jest w ramach kampanii WYŻYWIĆ ŚWIAT / ALIMENTERRE na rzecz suwerenności żywnościowej i zrównoważonego rolnictwa, mającej na celu podniesienie świadomości społeczeństwa europejskiego na temat problemów żywnościowych krajów rozwijających się oraz promowanie prawa społeczności lokalnych do decydowania o swojej polityce żywnościowej.
Dominujący model produkcji i konsumpcji żywności, ukierunkowanie na zysk polityk rolnych przez bogate kraje, w tym UE, oraz traktowanie żywności jako zwykłego towaru handlowego powoduje często nieodwracalne skutki – bankructwo drobnych producentów rolnych, migracje zarobkowe, głód i ubóstwo społeczności w krajach rozwijających się. Okazuje się, że aż 80% spośród miliarda osób cierpiących głód i niedożywienie na świecie stanowią rolnicy, czyli producenci żywności. Międzynarodowe współzależności sprawiają, że problem głodu na świecie dotyczy nas – obywateli UE – bardziej niż kiedykolwiek.
W związku ze zbliżającą się prezydencją Polski w UE w 2011 r. polskie organizacje pozarządowe mają szczególną szansę włączyć się w polityczny dialog na te ważne tematy.
W seminarium w Warszawie zapowiedzieli swój udział przedstawiciele licznych europejskich organizacji pozarządowych zajmujących się kwestiami rozwoju krajów Globalnego Południa, rzecznictwem na rzecz rozwoju, odpowiedzialną konsumpcją oraz Sprawiedliwym Handlem. Specjalnymi gośćmi będą reprezentanci afrykańskich organizacji rolniczych.
Do uczestnictwa w seminarium zapraszamy zarówno organizacje, które posiadają doświadczenie rzecznicze lub zajmują się problematyką żywnościową, jak również organizacje, które takiego doświadczenia jeszcze nie mają, a chcą zaangażować się w działania w tym zakresie.
Szczegółowe informacje na temat seminarium oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się w plikach do sciągnięcia obok.
Zgłoszenia przyjmujemy do dnia 15.09.2010
Osoba do kontaktu: Andrzej Żwawa, Polska Zielona Sieć, ul. Sławkowska 12 III p., 31-014 Kraków, tel. 603 363 721, e-mail: zb@eco.pl
Komentarze