"Kupuj odpowiedzialnie!" na Festiwalu Obywatela w Łodzi
Sobota, 20.10.2007
W dniach 19 - 21 października w budynkach Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Matejki 22/26 jak co roku odbywa się Festiwal Obywatela. W tym roku w ramach Festiwalu odbędzie się także stoisko naszej kampanii "Kupuj odpowiedzialnie!". Zaprezentujemy Wam wstrząsającą wystawę "To jest PYCHA - 7 uczynków konsumenckich" a także będziemy dystrybuować nasze publikacje i inne materiały kampanijne.
Program Festiwalu:
PIĄTEK (19 PAŹDZIERNIKA)
16.00 Otwarcie Festiwalu
16.05 - 18.00 „Chrześcijaństwo, lewica, dialog” debata Ryszarda Bugaja i Marka Jurka, prowadzenie Piotr Ciompa
Marek Jurek – polityk konserwatywny, lider Prawicy Rzeczypospolitej. Były działacz opozycyjny (m.in. współzałożyciel Ruchu Młodej Polski, członek władz krajowych NZS), po roku ’89 aktywny działacz partii odwołujących się do wartości katolickich, m.in. współzałożyciel Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego i wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości do spraw chrześcijańsko-społecznych. Poseł kilku kadencji, pełnił m.in. funkcję marszałka Sejmu.
18.30 - 20.30 „Był raz dobry świat” – film Jerzego Zalewskiego + dyskusja z udziałem reżysera.
Film poświęcony jest postaci Jana Krzysztofa Kelusa, barda opozycji przedsolidarnościowej. Jerzy Zalewski – reżyser filmowy, scenarzysta. Twórca wielu odważnych, często kontrowersyjnych filmów dokumentalnych i paradokumentalnych, m.in. „Oszołom” (o Michale Falzmannie, odkrywcy afery FOZZ), „Obywatel Poeta” (o Zbigniewie Herbercie i jego stosunku wobec PRL i rzeczywistości po roku 1989), „Dwa kolory” (historia polityczna Polski ostatnich dwóch dekad). W Telewizji Puls prowadzi program „Pod prąd”.
SOBOTA (20 PAŹDZIERNIKA)
11.00 - 13.00 debata: „Aktywni obywatele w akcji” – Irena Sienkiewicz, Danuta Kowalczyk, Marian Zagórny i Grzegorz Groszyk, prowadzenie Michał Sobczyk
Danuta Kowalczyk – prezes łódzkiego Stowarzyszenia „Bezpieczna Autostrada”, od prawie dziesięciu lat nagłaśnia przypadki łamania praw obywatelskich przy okazji budowy autostrady A1.
Grzegorz Groszyk – jeden z animatorów oddolnych patroli obywatelskich, które przyczyniły się do znacznego ograniczenia przestępczości w Spychowie (woj. warmińsko-mazurskie).
Irena Sienkiewicz – przewodnicząca Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Nadnoteckiej, liderka obywatelskiego ruchu, który odważył się stawić czoło byłemu senatorowi Henrykowi Stokłosie i ogromnej rzeszy pracowników należących do niego zakładów, które zatruwają środowisko północnej Wielkopolski. Z zawodu nauczycielka.
Marian Zagórny – działacz opozycji demokratycznej, m.in. Solidarności Rolników Indywidualnych. Organizator radykalnych protestów w obronie polskiego rolnictwa i konsumentów, m.in. akcji wysypywania przemycanego zboża. Za swoją działalność społeczną wielokrotnie sądzony, skazany także na karę więzienia. Założyciel i lider Związku Zawodowego Rolników „Solidarni”.
13.30 - 14.30 „Solidarność Walcząca – czynny opór i jego skutki” – Kornel Morawiecki
dr Kornel Morawiecki – zasłużony działacz opozycji demokratycznej, założyciel i przewodniczący Solidarności Walczącej, podziemnej organizacji o radykalnie niepodległościowo-antykomunistycznym charakterze, która wyróżniała się m.in. prowadzeniem operacji wywiadowczych i kontrwywiadowczych przeciwko SB oraz wspomaganiem opozycji w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej i w ZSRR. Z wykształcenia fizyk, obecnie pracuje naukowo.
15.30 - 17.30 debata „Drogi i bezdroża polskiej lewicy” – Piotr Ikonowicz, Mateusz Piskorski i Jarosław Urbański, prowadzenie Remigiusz Okraska
Piotr Ikonowicz – jeden z liderów partii Nowa Lewica, dziennikarz i tłumacz. W lewicową działalność społeczną zaangażowany od początku lat 80.; działał w opozycji, w 1987 r. pomagał reaktywować Polską Partię Socjalistyczną, z ramienia której już po 1989 r. był posłem. Organizator akcji w obronie praw pracowniczych i lokatorskich, a także praw pacjentów; za obronę ubogich przed eksmisją na bruk spotkały go liczne procesy sądowe.
Mateusz Piskorski – działacz Samoobrony RP, członek Centralnego Zespołu Ekspertów oraz rzecznik prasowy tej partii. Z wykształcenia politolog, na Uniwersytecie Szczecińskim zajmuje się badaniami partii i systemów partyjnych oraz doktryn politycznych. Aktywnie działał w organizacjach pozarządowych, współorganizował także szereg protestów społecznych, m.in. przeciwko globalizacji i amerykańskim nalotom na Jugosławię.
Jarosław Urbański – socjolog i publicysta, działacz ruchów anarchistycznych i lewicowych. W latach 80. związany z opozycją demokratyczną (m.in. ruchem „Wolność i Pokój”). Obecnie działacz Federacji Anarchistycznej oraz jeden z liderów i założycieli radykalnego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego „Inicjatywa Pracownicza”.
17.45 - 19.15 NATO na Bałkanach – i co z tego wynikło – prof. Marek Waldenberg
prof. dr hab. Marek Waldenberg – wybitny historyk związany z Uniwersytetem Jagiellońskim. Zajmuje się przede wszystkim badaniem historii doktryn politycznych i prawnych. Autor głośnej książki „Rozbicie Jugosławii”, w której rozprawił się z „oficjalną”, propagandową wersją przyczyn i przebiegu konfliktu bałkańskiego oraz opisał potworne konsekwencje interwencji militarnej NATO w tym regionie.
19.30 - 20.45 Życie wymyka się spod kontroli” – film Bertrama Verhaaga
Genetycznie modyfikowana bawełna w Indiach zrujnowała wielu lokalnych rolników; niektórzy z nich w akcie rozpaczy sprzedali swoje gospodarstwa, inni popełnili samobójstwo. Islandia zdecydowała się sprzedać całą pulę genów swojej populacji prywatnej firmie, która zamierza wykorzystać te dane dla zysku przemysłu farmaceutycznego oraz firm ubezpieczeniowych. Wśród naukowców jedynie garstka idealistów sprzeciwia się wielkiemu przemysłowi. Przeprowadzają oni niezależne badania nad wpływem transgenicznych roślin i zwierząt na środowisko oraz nasze zdrowie. Ich wyniki są bardzo niepokojące...
Bertram Verhaag – niemiecki reżyser i producent filmowy i telewizyjny. Nakręcił kilka głośnych dokumentów poświęconych ważnym tematom społecznym, jak mechanizmy powstawania dyskryminacji („Niebieskoocy”) czy konsekwencje rozwoju energetyki jądrowej. Urodzony w Sosnowcu.
NIEDZIELA (21 PAŹDZIERNIKA)
11.00 - 12.30 Wady i zalety związków zawodowych – Grzegorz Ilka
Grzegorz Ilka – działacz lewicowy i związkowy. Aktywny członek lewicowej części opozycji antykomunistycznej, współtworzył odrodzoną Polską Partię Socjalistyczną. Mocno zaangażowany w tworzenie związków w „trudnych” branżach (m.in. sieci hipermarketów). Współzałożyciel związku zawodowego „Konfederacja Pracy”. Obecnie jest rzecznikiem prasowym Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.
12.45 - 14.15 Niszczenie rolnictwa i psucie jakości żywności – Marek Kryda
Marek Kryda – ekspert w dziedzinie rolnictwa, żywności i ochrony środowiska. Zajmuje się przede wszystkim walką z zagrożeniami ze strony przemysłowego chowu świń (dla polskich rolników i środowiska), ponadto m.in. kwestią roślin modyfikowanych genetycznie. Kieruje polskimi działaniami amerykańskiego Instytutu Ochrony Zwierząt (Animal Welfare Institute). Bierze aktywny udział w pracach nad krajowymi i europejskimi przepisami chroniącymi rolników, konsumentów i prawa zwierząt.
14.30 - 16.30 „Orkiestra” – film Marka Hermana
Hrabstwo Yorkshire, 1992 rok. W całej północnej Anglii zamykane są kopalnie. Jednej z niewielkich górniczych społeczności grozi całkowity upadek. Film opowiada o losach kopalnianej orkiestry dętej, której członkowie zmuszeni są walczyć o przetrwanie swojego zespołu w obliczu planowanej likwidacji wydobycia węgla. Pełna humoru i ciepła opowieść o ludzkiej godności, odwadze, przyjaźni, współpracy i wytrwałości. Film otrzymał kilka prestiżowych nagród, w tym francuską nagrodę Cezara – europejski odpowiednik Oscara.
16.30 Zakończenie Festiwalu
Komentarze