I Ty możesz chronić planetę, czyli praktyczne poradniki, jak świadomie żyć i działać już TERAZ!
Wtorek, 13.10.2020. Katarzyna Salus
I Ty możesz chronić planetę, czyli praktyczne poradniki, jak świadomie żyć i działać już TERAZ!
Fot. Brooke Cadle on Unsplash
Twoje codzienne decyzje dotyczące zakupów, stylu życia, ale przede wszystkim aktywność mogą mieć realny wpływ na to w jakim świecie przyjdzie nam niebawem żyć. Nawet drobne wybory kształtują świat, dlatego zacznij z nami działać już TERAZ. I nie musi to być wcale takie trudne, oznaczać tony wyrzeczeń czy spędzania godzin na wyszukiwaniu informacji. Nasze poradniki pokażą Ci, jak w prosty sposób dbać o planetę.
Nasz zespół ekspertek przez ostatnie kilka miesięcy pracował w pocie czoła, aby opracować materiały, które ułatwią Ci podejmowanie bardziej ekologicznych i świadomych wyborów. Efektem naszej pracy jest sześć poradników, które, w sposób praktyczny, rzeczowy i atrakcyjny wizualnie pokazują, co zrobić, by nie tylko kupować odpowiedzialnie, ale także pracować czy spędzać czas wolny, w taki sposób by nie tylko szkodzić planecie, ale ją ratować.
 
Więc jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego warto i gdzie możesz kupić najlepsze ciuchy vintage, jak zaangażować się na rzecz klimatu, jak prosto stać się „less waste”, jak unikać szkodliwych chemikaliów w swoim otoczeniu czy w sposób przyjazny środowisku zorganizować konferencję, warsztaty lub nawet zaprojektować pracę w swoim biurze, to klikaj i ściągaj nasze poradniki:  
 
Poradnik skupia się na skutkach nadkonsumpcji odzieży dla środowiska naturalnego, a szczególnie na problemie zbyt dużej ilość odpadów, które składowane na wysypiskach zanieczyszczają środowisko i zagrażają zdrowiu lokalnych społeczności. Poradnik odpowiada na pytanie, czym tak naprawdę jest „szybka moda” i jak każdy z nas może przeciwdziałać temu trendowi. Z tego materiału dowiesz się, gdzie i jak kupować ubrania. Aby Ci to ułatwić w poradniku zawarliśmy aktualny spis sklepów vintage znajdujących się w największych miastach w Polsce oraz spis cyklicznych imprez, na których można wymieniać się używaną odzieżą.
 
 
 
Wiesz o tym, że zmiany klimatu i postępująca degradacja środowiska, zagrażają naszej planecie. Zanieczyszczenia, wzrost temperatury i ekstremalne zjawiska pogodowe to coś, co dzieje się już teraz. Problem jest poważny, czasu mamy mało, ale nie jesteśmy bezsilni – możemy nie tylko działać sami, ale również próbować namówić do tego innych. Poradnik zawiera szereg praktycznych porad i konkretnych przykładów działań, w które można się angażować i które mogą ułatwić podejmowanie ważnych dla środowiska inicjatyw, a co za tym idzie realnie wpływać na zmianę sytuacji.
 
 
 
 
Czy wiesz, że produkty, których używasz na co dzień, bardzo często zawierają szkodliwe substancje, które mają negatywny wpływ na Twoje zdrowie? Mogą to być np. ftalany w plastikowych opakowaniach na żywność, teflon lub opóźniacze spalania, którymi jest nasączona Twoja kanapa. Nie chcesz otaczać się toksyczną chemią? W poradniku znajdziesz opis najbardziej niebezpiecznych substancji, zagrożeń z nimi związanych oraz przedmiotów, w których dane związki chemiczne mogą się znajdować.
 
 
 
 
Wiesz, jaki jest związek nadużywania plastiku ze zmianami klimatu i ze zdrowiem ludzi i zwierząt? Ale czy wiesz, że plastik plastikowi nierówny? W tym poradniku znajdziesz zwięzły opis oznaczeń różnych rodzajów plastiku, wraz z informacją na temat ich szkodliwości. Dowiesz się również, czym jest mikroplastik, jak bardzo jest niebezpieczny dla środowiska oraz co zrobić, by podejmując codzienne wybory i zmieniając nawyki, przyczynić się do stopniowego eliminowania niebezpiecznych odpadów.
 
 
 
 
Pracujesz przy organizacji eventów lub pomagasz przy imprezach prywatnych? Organizacja nawet dużych szkoleń, konferencji  wcale nie musi generować wielkiej ilości plastiku i zanieczyszczać środowiska. Co zrobić, by wydarzenie, które organizujesz było bardziej ekologiczne i fair? W tym poradniku znajdziesz garść przydatnych i praktycznych informacji, które pomogą ci zaplanować etyczny event i również zaoszczędzić.
 
 
 
 
 
Jeśli ekologia jest dla ciebie istotna, z pewnością segregujesz już odpady, kupujesz żywność lokalną i rozsądnie podchodzisz do zakupów. Część z tych zasad możesz wprowadzić również w pracy. Przestrzeń biurowa oznacza jednak także dodatkowe decyzje – przede wszystkim te związane ze sprzętem biurowym, czy zakupem papieru do drukarki. W tym poradniku przeczytasz na co zwracać szczególną uwagę i gdzie szukać informacji o zielonych produktach.
 
 
 
 
 
Poradniki są dostępne na naszej stronie, ale wydrukowaliśmy je również w niewielkich ilościach, myśląc o osobach, które nie mają możliwości zapoznania się z ich elektronicznymi wersjami, oraz o nauczycielach, którym tego typu materiał może pomóc w działaniach edukacyjnych. Jeżeli jesteś nauczycielem, napisz do nas na adres info@ekonsument.pl, postaramy się przesłać Ci kilka egzemplarzy.
Komentarze
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie

Projekty