Poznaj wyniki testów chemicznych produktów dostępnych w aplikacji Pytaj o chemię
Środa, 23.02.2022. Katarzyna Salus
Fot. AskReach
Produkty codziennego użytku mogą zawierać szkodliwe substancje, które wpływają negatywnie na zdrowie i na środowisko. Plastyfikatory w tworzywach sztucznych, barwniki w tekstyliach lub środki zmniejszające palność w meblach i elektronice to tylko kilka przykładów. Sprawdziliśmy losowo wybrane produkty z bazy Pytaj o chemię. Żadna z badanych próbek nie zawierała niebezpiecznych SVHC.
Prawo a konsumenci
Każdy ma prawo dowiedzieć się od sprzedawcy lub producenta, czy interesujący go produkt zawiera substancje wzbudzające szczególnie duże obawy (SVHC). Dostawca jest zobowiązany w ciągu 45 dni odpowiedzieć, jeśli artykuł zawiera SVHC w stężeniu powyżej 0,1% wagowo. Gwarantuje to europejskie rozporządzenie REACH.
Więcej o REACH oraz SVHC przeczytasz TUTAJ
Chociaż świadomość społeczna na temat niebezpiecznych substancji chemicznych wzrasta, jako konsumenci nie znamy potencjalnych zagrożeń związanych z tymi substancjami. Firmy z kolei nadal mierzą się z wyzwaniami, aby właściwie wywiązać się ze swoich obowiązków informacyjnych. Do trudności należą często bardzo skomplikowane i nieprzejrzyste łańcuchy dostaw.
Rozwiązanie?
Aby ułatwić komunikację między firmami i konsumentami, a także wzdłuż łańcucha dostaw, została opracowana aplikacja na smartfony Pytaj o chemię umożliwiająca konsumentom zeskanowanie kodu kreskowego produktu w sklepie i poproszenie o informację, czy zawiera on SVHC. Z aplikacją połączona jest baza, w której firmy rejestrują się i dodają swoje produkty wraz z informacją o zawartości bądź braku niebezpiecznych substancji.
Pobierz aplikację TUTAJ
Aplikacja umożliwia konsumentom zeskanowanie kodu kreskowego produktu w sklepie (lub ręczne wpisanie nazwy produktu) i poproszenie o informację, czy zawiera on SVHC. Jeśli firmy zarejestrowały swój produkt w bazie danych połączonej z aplikacją, użytkownik otrzyma od razu informację na temat zawartości SVHC w tym produkcie. Wszystkie informacje o produkcie w bazie danych są dostarczane przez producentów lub sprzedawców, którzy są odpowiedzialni za poprawność informacji. Weryfikacja informacji o produkcie jest częściowo przeprowadzana w sposób losowy przez partnerów projektu Pytaj o chemię.
Wyniki testów chemicznych produktów
W ramach akcji sprawdzania produktów, z bazy wybrano losowo 49 próbek, które zostały przebadane przez niezależne, akredytowane laboratorium. Wszystkie zostały wymienione przez dostawcę jako produkty wolne od SVHC. Żadna z analizowanych przez laboratorium substancja niebezpieczna nie została wykryta w 49 produktach w stężeniu powyżej 0,1%, co oznacza, że przesłane informacje w bazie danych aplikacji Pytaj o chemię były rzeczywiście poprawne. Jednak według laboratorium jeden produkt przekroczył wartość graniczną wynikającą z przepisów dyrektywy RoHS. Dyrektywa RoHS ogranicza stosowanie niektórych niebezpiecznych substancji w produktach elektrycznych i elektronicznych w celu obniżenia ich stężenia w odpadach.
Jest się z czego cieszyć!
Wyniki testów produktów z bazy danych aplikacji Pytaj o chemię pokazują bardzo zachęcający postęp w porównaniu z wynikami testów artykułów sportowych przeprowadzonych w 2020 roku, kiedy to 82 produkty zostały losowo kupione w sklepach w całej UE. Substancje niebezpieczne wykryto w 24% badanych artykułów sportowych, a limit 0,1% został przekroczony w około 11% wszystkich przypadków.
Aplikacja Pytaj o chemię jest więc doskonałym towarzyszem zakupów i pomaga podejmować właściwe decyzje zakupowe dla zdrowszego i bardziej przyjaznego dla środowiska stylu życia. Jeśli w bazie danych nie ma wpisu dla określonego produktu, wykorzystaj aplikację do wysłania automatycznie wygenerowanego zapytania do sprzedawcy lub bezpośrednio do producenta.
Wysyłanie zapytań dotyczących SVHC pomaga w dalszym zwiększaniu świadomości. Jest to jednoznaczny komunikat dla firm, że jako ich klienci, chcemy kupować produkty wolne od niebezpiecznych substancji chemicznych. Zachęci to firmy do przesyłania informacji o produktach do bazy danych i łatwego udostępniania ich klientom.
Aplikacja została już pobrana ponad 90 000 razy i dostarcza informacje o niebezpiecznych substancjach chemicznych dla ponad 8,5 miliona produktów.
Komentarze