Uważaj kupując artykuły ogrodnicze
Piątek, 06.05.2022. Katarzyna Salus
Fot. Veronica Reverse
Lato to czas prac w ogrodzie. Wielu i wiele z nas znów ciągnie do ogrodu, a tam czeka nas mnóstwo roboty. Uważaj jednak: narzędzia i materiały mogą zawierać substancje o szkodliwym wpływie na zdrowie i środowisko.
Niemiecka organizacja ochrony środowiska BUND przeprowadziła niedawno badanie, w którym produkty ogrodnicze, takie jak folie izolacyjne do oczek wodnych, rękawiczki i buty ogrodnicze, zostały przetestowane przez niezależne laboratorium. Wykryto ftalany, bisfenol A i parafiny chlorowane o łańcuchach średniej długości (MCCP).
Chemikalia szkodliwe dla zdrowia i środowiska, któych obecność stwierdzono w produktach ogrodniczych:
Ftalany
Ftalany to dodatki do plastiku, dzięki którym twardy plastik staje się giętki i sprężysty. Bez tych plastyfikatorów plastik może zrobić się kruchy i łamliwy. Stosuje się je zwłaszcza w plastikach PVC. Niektóre związki z tej grupy są od lat zaliczane do substancji o szkodliwym wpływie na rozrodczość i hormony, m.in. DIBP i DEHP. Mogą one zaburzać rozwój płciowy u dzieci i negatywnie wpływać na płodność. Od 2020 roku zabronione jest więc wprowadzanie do obiegu produktów zawierających te substancje w stężeniu powyżej 0,1%. Dotyczy to produktów używanych w pomieszczeniach lub mających duży kontakt ze skórą. Produkty używane na zewnątrz, bez dużego kontaktu ze skórą, są wyjęte spod tego zakazu. Bez względu na rodzaj zastosowania, wytwarzanie produktów zawierających substancje zanieczyszczające jest ogólnym problemem dla zdrowia i środowiska. Takich wyrobów nie można na przykład poddać recyklingowi.
Parafiny chlorowane o łańcuchach średniej długości (MCCP)
MCCP dodaje się do plastików jako plastyfikatory i opóźniacze palenia. Są bardzo trwałe i mogą się odkładać w organizmach ludzi i zwierząt. Są także bardzo toksyczne dla zwierząt żyjących w wodzie.
Bisfenol A (BPA)
BPA jest stosowany jako dodatek do plastików. Służy jako przeciwutleniacz i stabilizator ciepła. BPA ma szkodliwy wpływ na płodność i jest związkiem endokrynnie czynnym. Oddziałuje na organizm podobnie do estrogenu i może mieć negatywny wpływ na rozwój płodów i małych dzieci.
Jak unikać szkodliwych chemikaliów
Unikaj plastików, zwłaszcza PVC. Szukaj sposobów i możliwości niewymagających używania plastiku. Oczka wodne, na przykład, można uszczelniać w sposób naturalny gliną. Jeśli koniecznie musisz użyć folii, wybierz produkty z elastycznych poliolefin (FPO) lub polietylenu (PE).
Nie używaj produktów ogrodniczych niezgodnie z przeznaczeniem. Nie stosuj folii izolacyjnej do brodzików ani nie dawaj artykułów ogrodniczych z miękkiego plastiku dzieciom do zabawy. Nie przechowuj w pomieszczeniach folii izolacyjnej do oczek wodnych bez opakowania.
Korzystaj z prawa do informacji
Masz prawo pytać producentów i sprzedawców o zawartość w wyrobach tzw. substancji stanowiących bardzo duże zagrożenie (SVHC – substances of very high concern), zgodnie z rozporządzeniem UE o chemikaliach (REACH). Do SVHC należą substancje rakotwórcze, reprotoksyczne (o szkodliwym wpływie na zdrowie reprodukcyjne) i mutagenne, substancje trwałe, ze zdolnością do bioakumulacji i toksyczne albo bardzo trwałe z dużą zdolnością do bioakumulacji, a także związki endokrynnie czynne (wpływające na układ hormonalny).
Zmieńmy to
Za pomocą aplikacji Pytaj o Chemię możesz skanować kod kreskowy produktu i pytać producentów oraz sprzedawców artykułów ogrodniczych o zawartość SVHC. W ten sposób aplikacja może ci pomóc wybierać bezpieczniejsze produkty. Pokaże to także firmom, że nam, konsumentkom i konsumentom, nie jest wszystko jedno i że nie chcemy kupować produktów zawierających niebezpieczne substancje.
Korzystaj z aplikacji Pytaj o Chemię i dowiedz się, czy twój ulubiony producent artykułów ogrodniczych przestał stosować te groźne substancje.
Pobierz aplikację i wysyłaj zapytania. Razem możemy sprawić, że produkty będą bezpieczniejsze!
Komentarze