Z odzysku, nie z wyzysku. Laboratorium Dobrej Konsumpcji 2023
Piątek, 03.11.2023. Katarzyna Salus
Zapraszamy na kolejną – już trzecią – edycję Laboratorium Dobrej Konsumpcji! Tym razem nasze wydarzenie organizujemy pod hasłem „Z odzysku, nie z wyzysku”. Jak co roku mówimy stanowcze STOP nadmiernej konsumpcji i udowadniamy, że można inaczej.
Żyjemy w świecie niezrównoważonej produkcji i niepohamowanej konsumpcji, których konsekwencją są m.in. rosnące góry odpadów, tony plastiku w oceanach, kryzys klimatyczny, degradacja środowiska oraz wymieranie kolejnych gatunków roślin i zwierząt. Do tego wyzysk pracowników i pracownic, zwłaszcza w krajach globalnego Południa, aby wyprodukować jak najtaniej i jak najwięcej dóbr, które kupujemy, choć potem często zalegają na dnie szafy, a my nawet z nich nie korzystamy.
Jako Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie chcemy Was przekonać, że alternatywne postawy są możliwe, a swoimi codziennymi wyborami możemy wpływać na otaczającą nas rzeczywistość i budować bardziej zrównoważoną przyszłość naszej planety. Podczas tegorocznego Laboratorium Dobrej Konsumpcji będziemy pokazywać, że materiały z odzysku są atrakcyjne, użytkowe i przede wszystkim mogą nam służyć przez lata. Zamiast mnożyć śmieci, chcemy dzielić się ideą cyrkularności i niemarnowania. Dlatego z radością zapraszamy Was na bezpłatne warsztaty (obowiązują zapisy), które odbędą się już 25 listopada w Centrum Aktywizmu Klimatycznego Gniazdo w Warszawie.
Biorąc udział w naszych warsztatach, nabędziecie umiejętności dekoracyjnego pakowania prezentów w chusty Furoshiki, dowiecie się, jak z ceramicznych odpadów zrobić atrakcyjną mozaikę, poznacie sposoby na uszycie czapki z nienoszonego już swetra czy na upiększenie starej kurtki jeansowej, stworzycie wyjątkowe wiszące kwietniki ze sznurka. Pokażemy Wam, jak w ciekawy, niskobudżetowy i atrakcyjny sposób konsumować mniej, a jednocześnie bardziej ekologicznie.
Warsztatom towarzyszyć będzie specjalna gra planszowa, pyszna kuchnia w stylu zero waste (w zeszłym roku Bazar na Polnej zrobił furorę) oraz seans miniserialu dokumentalnego „Wonder Women”. Serial opowiada o nieznanych superbohaterkach w czasach kryzysu klimatycznego, które na co dzień zmieniają świat, walcząc w swoich społecznościach z problemami ekologicznymi, ekonomicznymi i społecznymi. Będzie to pierwszy i jedyny pokaz w Warszawie. Seans odbędzie się o godz. 17:00 i potrwa ok. 60 min (obowiązują zapisy poprzez formularz).
PROGRAM 3. LABORATORIUM DOBREJ KONSUMPCJI
Kiedy: 25 listopada (sobota), godz. 17:00
Gdzie: Centrum Aktywizmu Klimatycznego Gniazdo, ul. Krucza 17, Warszawa
Udział w warsztatach jest darmowy, ale obowiązują zapisy. Zgłoszenia przyjmujemy do 20 listopada (poniedziałek). Wyniki rekrutacji wyślemy drogą mailową do 23 listopada (czwartek) do godz. 16:00.
wypełnij formularz i zapisz się na warsztaty
WARSZTATY DO WYBORU:
Szycie czapek typu „beanie” z materiałów z odzysku – z Anią Kokocińską i Jej firmą „Wdzianka”
- Masz ukochany sweter lub bluzę z którą ciężko Ci się rozstać, ale nie nadaje się już do noszenia? Stwórz z nich nakrycie głowy podczas warsztatów z Wdzianka. Zabierz ze sobą dzianiny (koszulkę/bluzę/sweter), które rozciągają się i mają w składzie m.in.: bawełnę, wełnę, wiskozę, tencel, bambus. Im grubszy materiał, tym lepiej.
Makramowy kwietnik – z Julią Wizowską
- Twoje kwiatki nie mieszczą się już na parapetach? Lubisz dekoracje z naturalnych materiałów? Przyjdź na warsztat wyplatania makramowych kwietników na gałęzi. *sznurki do zaplatania pochodzą z outletu.
Dekoracyjne pakowanie prezentów chustami Furoshiki - z krakowskim Muzeum Manggha
- Podczas warsztatu poznasz techniki składania chusty tak, żeby służyła Ci jako torba, ale nie tylko, nauczysz się także jak zapakować prezent w oryginalny sposób (czy to książkę, czy butelkę wina). Przynieś ze sobą bawełnianą, kwadratową tkaninę o wielkości około 90 cm x 90 cm lub nieco większą (wym. 105 cm x 105 cm) oraz pustą standardową butelkę, taką po winie, koniecznie ze ściągniętą etykietą.
Mozaika z odpadów ceramicznych – z Katarzyną Gruzą z @mimpi_studio_
- Podczas warsztatu stworzysz własną ceramiczną mozaikę, która upiększy Twój dom albo doskonale nada się jako np. podstawka pod kubek. Dzięki tym warsztatom ceramiczne odpady zyskają drugie życie.
Upcykling ubrań – ze spółdzielnią socjalną Zeroban
- Podczas warsztatu będziesz mógł przerobić swoje ubrania i nadać im nową wartość. Przynieś ze sobą koszulę albo bluzę, albo kurtkę jeansową, którą chcesz upiększyć. Ważne, żeby były rozpinane z przodu, a nie wciągane przez głowę. Wszystkie printy i aplikacje do naszycia pochodzą z 2 obiegu (inicjatywa „Baba z Wrzeszcza”).
Udział w warsztatach jest darmowy!
W razie pytań, pisz na adres: dominika.cieslar@ekonsument.pl
_____________________________________________________________________________________________________________________
Laboratorium Dobrej Konsumpcji jest organizowane w ramach projektu People&Planet, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej
Komentarze